Gezi > Türkiye Gezileri

Kıyıköy nasıl bir yerdir?


Kırklareli’ne bağlı küçük ve şirin bir balıkçı köyü olan Kıyıköy İstanbul’a sadece 165 kilometre uzaklıktadır. Son dönemlerde oldukça popüler olan bu sakin kasabaya ister günübirlik isterseniz birkaç günlüğüne kafa dinlemeye kaçabilirsiniz.

Uzmanından öğrenin: Karadeniz yaylalarında nerede kalabiliriz?

Üç tarafı karadenizle çevrili Kıyıköy, Kazan ve Pabuç dereleri arasındaki yüksek bir noktaya kurulmuş. Ana caddesi eski, hatta bazıları yıkık iki katlı evlerden oluşuyor. Caddeden aşağıya, kıyıya doğru inerken denize girilen bir plaj ve balıkçıların bulunduğu bir koyu bulunuyor.

Manzarası her açıdan çok güzel olan bu köy, dinlendirici ortamı ve lezzetli taze balıklarının dışında mutlaka görmeniz gereken tarihi bir yere de ev sahipliği yapıyor: Aya Nikola Manastırı. Altıncı yüzyılda yaptırılan Aya Nikola Manastırı, kaya manastırlarının en iyi örneklerinden biri.

Kıyıköy’e giderseniz yürüyüş yapmayı ve mutlaka balık yemeyi unutmayın!

Nasıl gidilir?

Özel aracınızla gidecekseniz: TEM yolundan Edirne yönüne doğru ilerleyin. Çerkezköy sapağından Saray tarafına doğru çıkın. Saray’dan sonra 23 kilometre devam edin.

Otobüsle gidecekseniz: Esenler otobüs terminalinden Saray otobüsüne; Saray’a geldiğinizde ise Kıyıköy’e giden minübüslere binin.

İzleyerek öğrenin: Anadolu Kavağı’nda neler yapabiliriz?