Sağlıklı Yaşam > Beslenme

Kilo vermeyi kolaylaştıran besinler hangileridir?


Öncelikle hiçbir yiyeceğin tek başına kilo vermenizi sağlamayacağını kabul etmek gerek.

 

Diyet efsanelerinin aksine greyfurt, lahana ya da limon suyu yağları eritmez ya da bir gecede kilo verdirmez.

Fakat yine de kilo vermenizi kolaylaştıracak bazı yiyecekler ver. Özellikle hızlı kilo vermek istediğiniz zamanlarda listedeki besinlerden ağırlıklı beslenmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ama yine de siz siz olun, tek besin diyetlerinden ve şok diyetlerden uzak durun.

 

Videoları izlemek için tıklayın: Zayıflama yöntemleri


Meyve, sebze ve protein kilo vermek isteyenlerin günlük beslenme düzenlerinde mutlaka yer vermeleri gereken besinler. Proteinli besinler sizi tok tutar ve acıkmayı geciktirir. Et, süt ve yumurta da kaliteli protein vardır. Fakat protein içeren süt ve süt ürünlerini seçerken tercihinizi az yağlı olanlardan yana kullanmayı unutmayın.

İşte mucize yaratmasa da hızlı kilo vermenizi sağlayacak besinler:

1. Yeşil çay 

 

Yeşil çay içen toplumların yani Japon ve Çinlilerin zayıf olduğunu düşünecek olursak yeşil çayın kilo vermek için faydasını anlamış oluruz.  Yeşil çay hem susuzluğunuzu giderir hem de içinde bulunan kateşinler ile kalori yakımını artırır. Yapılan araştırmalar bir ay boyunca günde bir şişe yeşil çay içenlerin daha fazla yağ yaktığını gösteriyor.

 

2. Çorba

 

Yemeğin başında az yağlı bir çorba içmek doygunluk hissi yaratır ve daha az yemenizi sağlar. Kremalı ve yağlı çorbalardan uzak durup sebzeli ve baklagilli çorbaları tercih etmeyi unutmayın.

 

Videoları izlemek için tıklayın: Bitkisel Yöntemlerle Zayıflama

 

3. Salata

 

Çorbanın ardından hemen ana yemeğe geçmeyin ve önce yeşil salatanızı yiyin. Salatanızda sos olarak en fazla bir kaşık zeytinyağı ve limon suyu kullanın. Marul, lahana, domates, salatalık, havuç gibi az kalorili sebzeleri tercih edin. Hem az kalori alır hem de lif tüketmiş olursunuz.

 

Salatanıza et, tavuk ya da yağlı peynir eklerken dikkatli olun. Araştırmalara göre yemek öncesi salata yiyenler her öğünde yüzde 7 az kalori alıyor. Tabii ki salata malzemelerini dikkatli seçmek kaydıyla.

 

4. Kuru baklagiller

 

Mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller bol miktarda lif içerir. Bu da doygunluk hissinin uzun sürmesini ve daha geç acıkmanızı sağlar. Baklagillerin sıcak yemeğini yapmak dışında haşlayarak salata ve çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.

 

Baklagilleri tüketirken yemekleri az yağlı pişirmeye dikkat edin. Baklagiller sizde gaz sorununa neden oluyorsa yemeğe kimyon ekleyebilir ya da yemek sonrası rezene çayı içebilirsiniz.

 

Taylan Kümeli'den videoları izleyin: Kilo Vermek İçin Bilmeniz Gerekenler

 

5. Su

 

Günde sekiz bardak su içilmesi gerektiğini artık çocuklar bile biliyor. Su içmek zayıflatıyor çünkü her tuvalete gittiğinizde 10-15 kalori harcıyorsunuz.

 

Ayrıca organların çalışmasından, toksinlerin atılmasına kadar her noktada su hayati bir içecek. Su içmek size zor geliyorsa içine nane yaprakları atabilir ya da limon suyu ekleyebilirsiniz.