Müzik > Yaylı Çalgılar

Keman nasıl bir enstrümandır?


Keman; yaylı, dört telli ve perdesiz bir müzik aletidir.

Yaylı çalgıların en önemlilerinden biri olan keman, ilk olarak 16. Yüzyıl başlarında Avrupa’da kullanılmaya başlandı.

Arapların Rebab olarak adlandırdıkları ve yapı olarak kemençeyi andıran Rebec, Renaissance Fiddle (Vielle) ve Lira da Braccio adındaki yaylı çalgılardan esinlenerek yaratılan kemanın ilk tarifi, 1556 yılında, Fransız Kompozitör Philibert Jambe de Fer tarafından, “Epitome Musical” kitabında yapıldı.
 


16. ve 17. yüzyıllardaki keman yapım ustaları Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru, Antonio Stradivarius kemana son şeklini verdi. 19. Yüzyıl’da yapılan ufak değişikliklerden sonra keman günümüzdeki son görünümüne kavuştu.

Kemanın akağaç veya ladinden yapılan bir gövdesi ve buna bağlı bir sapı vardır. Sapın ucundaki burgulara (kulak) sarılarak bağlanan teller bir eşikten (köprü) geçerek gövdenin ucundaki kuyruk bölümüne bağlanır.

 

İzleyerek öğrenin: Keman nasıl çalınır?

Keman çene altı ile omuz arasında tutulur. Sol el parmakları sapın üzerinde notalara basarken, sağ el ise tuttuğu kemanın yayını tellerin üzerinde sürterek sesin çıkmasını sağlar. Keman yayına arşe denilir. Arşe, yapay veya gerçek at kılından ya da bağırsak, naylon ve çelik karışımından yapılmış bir yaydır. Çalarken daha iyi bir performans vermesi için reçine sürülmesi gerekir.

Kemanın dört teli vardır ve akort sistemi pesten inceye Sol - Re - La - Mi olarak düzenlenmiştir. Tınısı insan sesine en yakın müzik aleti olan kemanın orkestralarda genellikle solo, 1. ve 2. keman olarak üç partisi bulunmaktadır.

Keman ailesinin en küçüğü ve en etkilisi olan keman, senfoni orkestralarının üçte ikisini veya dörtte üçünü oluşturur.