Evcil Hayvanlar > Kedi

Kediniz kızışırsa ne yapmalısınız?


Bir kedi ergenlik çağına ulaştığı andan itibaren kızışma dönemleri başlar. Ev kedilerinde bu kızışma evreleri konum ve iklime bağlı olarak genelde Ocak ayından Ağustos’a kadar sürer.

 

Kedi çiftleşene ya da kısırlaştırılana kadar bu kızışma evreleri her 2-3 haftada bir tekrarlanır ve hem kendisine hem de etrafındaki insanlara rahatsızlık verir.

 

Bu dönem boyunca dişi kedinin tek odağı çiftleşmek için evden kaçmak ya da aynı evde erkek kediler varsa onlarla çiftleşmeye çalışmak olur. Kediniz sürekli komşu erkek kedilerin peşinde dolanmak isteyecektir. Bunun için yüksek sesle miyavlar ve dışarı kaçmak için kapıların yakınlarına saklanır.

 

Çoğu insanın dişi bir kediyi iyi niyetinden kısırlaştırdığı bilinse de, bazen dişiler beklenenden daha çabuk olgunlaşır ve dikkatsiz bir sahip kendisini bir anda ateşli bir dişi ile baş başa kalmış bulabilir.

 

Kızışma döneminde ne olur?

 

Kızışma, kedinin çiftleşme isteğinin yükseldiği döneme denir ve yumurtalıklarından salgılanan bir çeşit östrojen olan östrodiol hormonuyla bağlantılıdır. Kadınların âdet dönemiyle karıştırılmaması gerekir. Kedilerde ara sıra mukus tasfiyesi belirgin bir şekilde gözlemlenebilirken, hemen hemen hiç kan göremezsiniz.

 

Dişi kediler yumurtlama işlemi çiftleşmeden ya da el ile uyarılmadan gerçekleşmeyen canlılardır, buna tetiklenen yumurtlayıcı da denmektedir. Eğer dişi bir kedi kızışma döneminde çiftleşmezse hormon seviyesi zamanla azalacaktır ve 2-3 hafta sonra tekrar eski değerlere gelene kadar kızışması sonlanacaktır.