Evcil Hayvanlar > Kedi

Kedilerde çiftleşmeyle ilgili neler bilmelisiniz?


Çiftleşme mevsimi geldiğinde kedileri hiçbir şey durduramaz. Bir fırsatını bulup kendini dışarı atar ve içgüdülerinin tetiklediği şeyi yapar. Kediniz erkekse bu çok büyük bir sorun değil. Ancak dişi bir kediniz varsa bu yakın zamanda çok sayıda yavru sahibi olacağınız anlamına geliyor. Bu nedenle daha önce bir kedinin çiftleşme ve gebelik süreçlerine şahit olmadıysanız gelecek birkaç ayda bol endişeli günler geçirebilirsiniz. Endişelerinizi azaltmanın yolu ise bu konuda bilgi sahibi olmaktan geçiyor.

 

Uzman videosunu izleyin: Hamile ya da doğurmuş kedilere nasıl yaklaşmak gerekir?

 

 

İşte kedilerin çiftleşme ritüelleri ve gebelik süreçleriyle ilgili ipuçları…

Dişi kedinin çiftleşmeye hazır olduğu nasıl anlaşılır?

Dişi kedi birleşmeye hazır olduğunu özel bir hareketle belli eder. Kafa aşağıda, dizler bükülmüş, arka taraf dişilik organını sergilemek için yukarı kaldırılmış, kuyruk dikilmiş ve vücudun yan tarafına alınmıştır. Bütün bu hareketler erkek kedilerin dikkatini çekmek içindir.

 

Uzman videosunu izleyin: Kediler neden depresyona girer?


Kedilerde çiftleşme nasıl olur?

Uygun eşleşme sağlanınca erkek kedi dişinin arka tarafından üzerine çıkar ve boyunun arkasını dişleriyle tutar. Bu ısırmaya benzese de endişelenecek bir durum değildir. Erkek kedilerin kancalı penisleri vardır ve bu nedenle çıkarken dişi kedi çoğunlukla çığlık atar.  Kancalı penisin yumurtlama için uyarıcı etkiye sahip olduğuna inanılır.

Gebelik çiftleşmeden ne kadar süre sonra gerçekleşir?

Yumurtlama birleşmeden itibaren 20 ya da 50 saat içinde gerçekleşir ve yumurtalar yaklaşık olarak bir gün boyunca döllenmeye uygun kalırlar. Yumurtalar yumurta kanalında döllenir ve sonra rahim yatağından geçerek rahme ulaşırlar ve burada da 10 ile 20 gün arasında rahim duvarına yerleşirler.
 

Uzman videosunu izleyin: Kedi kızıştığında ne yapmak gerekir?


Aynı batında farklı babalardan yavrular doğabilir mi?

Dişi kedi kızışma döneminin uzunluğuna göre birden fazla kediyle çiftleşebilir. Bu durumda aynı anda birden fazla kediden hamile kalabilir. Aynı batında doğan birbiriyle ilgisiz renkteki yavrular çoklu çiftleşmenin göstergesidir.

Kedim emzirme döneminde hamile kalabilir mi?

Bu sorunun cevabı maalesef evet. Bu nedenle onu bir süre gözden ayırmamak çok önemli. Anne kedi yavrularını sütten kesmeye başladığında sonraki istenmeyen doğumları önlemek adına onu kısırlaştırmak gerekir.

Bir kedi kaç yaşında hamile kalabilir?

Genelde hemen her yerde dişi kediler cinsel olgunluğa 5-12 ay arasında bir süre içerisinde ulaşsalar da bu süre 4 aya da düşebiliyor. Eğer bu yaşta hamile kalmasına izin verilirse bu hem anne hem de yavruları için çok tehlikelidir. Çoğu veteriner bu tür trajedileri önlemek için erken dönemde kısırlaştırmadan yana.