Sağlık > Sindirim Sistemi

Karaciğerin görevleri nelerdir?


Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük organdır. Karın boşluğunun sağ tarafında bulunan karaciğerin ağırlığı 1,5 kg civarındadır. Yaşamsal öneme sahip karaciğer kendini yenileme özelliğine sahip bir organdır.

Karaciğer günde ortalama 1 litre safra salgılar. Bu safra yağların sindirilmesine yardımcı olurken, asit oranını düşürerek geçtiği ortamın baza dönüşmesini sağlar. Safra karaciğerden çıktıktan sonra safra kesesine ve oradan ince bağırsağa ulaşır.

Videoyu İzleyin: Karaciğer yağlanması neden olur?

Karaciğerin bir diğer görevi vücut ısısını düzenlemektir. Ayrıca vücuttaki zehirleri maddelerin toksinlerinden arınmasını da karaciğer sağlar.

Karaciğer vücudun deposu olarak da görev yapar. Kanda fazla bulunan glikozu glikojene dönüştürerek saklar. Kimi vitaminler de yine karaciğerde depolanarak daha sonra kullanılmak üzere saklanır.

Yaşlı alyuvarların yıkımı, bunların yıkımı sonucu ortaya çıkan hemoglobin yardımıyla safra üretme, pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerin üretimi gibi benzersiz görevler de vücutta karaciğer tarafından yerine getirilir.

Videoyu İzleyin: Karaciğer yetmezliğinin belirtileri nelerdir?