Yeme & İçme > Mutfak Bilgileri

Karabiber nasıl bir bitkidir?


Bibergiller (Piperaceae) familyasından olan çiçekli bitkidir. Anayurdu Hindistan'dır ama sıcak olan tüm bölgelerde yetişebilmektedir.

 

Karabiber bitkisi bir sarmaşık türüdür ve 6 metreye kadar uzayabilmektedir. Yeşil renkli olan gövdesi yuvarlak, koyu yeşil yaprakları ise kalp şeklindedir. Yapraklarının üzerindeki yedi damar en ayırt edici özelliğidir.


Videoyu İzleyin: Baharat alırken taze olduğunu nasıl anlarız?

 

Çiçekleri küçük, beyaz ve sapsızdır. Erkek organı 1-10 arasında olan çiçekleri rüzgarla tozlaşır ve çoğalır. Karabiber meyvesi eriksi ve buruşuktur. İçindeki odunsu tohumu acı ve keskin kokuludur.

 

Karabiber baharatı meyvelerinin olgunlaşmadan önce toplanması ve kurutulması ile elde edilir. 4 farklı biçimde satılır ve kullanılır.

 

Hasat zamanına göre ayrılan 4 çeşidi şunlardır; meyveler yeşilken hasat edilen yeşil karabiber, beyazken hasat edilen beyaz karabiber, kırmızıyken hasat edilen kırmızı karabiber ve olgunlaşmadan toplanarak satılan ve kullanılan meyveleri ile top karabiberdir.

 

Baharat olarak yemeklerde çeşitli biçimlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Sağlık açısından da pek çok faydası olduğu bilinmektedir. İştah açar, sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca damar sertliği ve romatizmaya iyi gelir.


Videoyu İzleyin: Mahlep nasıl bir baharat çeşididir?