Sağlık > Kalp & Damar

Kalpte ritim bozukluğu yaşayan kişi nelere dikkat etmeli?


Kalp atışlarınızda hızlanma veya yavaşlama yaşıyorsanız, bazen kalbiniz fırlayacakmış gibi hissediyorsanız kalbinizde ritim bozukluğu (aritmi) olabilir.

 

Kalp damarlarındaki daralmalardan kaynaklanan bu sorunun ilaç, kalp pili gibi yöntemlerle tedavisi mümkün. Ancak hayatınızda yapacağınız temel değişiklikler işin bu noktaya varmasını önleyebilir.


Videoyu İzleyin: Hangi hastalıklar kalp sorunlarını tetikleyebilir?
  • Sigarayı bırakın: Neredeyse tüm kanserlerin nedeni olan sigara, kalp ve damar hastalıklarının da başlıca sorumlusu. Damarları zamanından önce deforme ederek fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olan sigara yaşam sürenizi de gözle görülür biçimde kısaltıyor.
  • Alkolden uzak durun: Elbette burada bahsedilen alkol tüketimi değil, alkolizm. Eğer içecek denince aklınıza ilk olarak alkollü içkiler geliyorsa, her gün içki içiyorsanız, içki günlük yaşamınızı etkilemeye başladıysa yardım almanızın zamanı gelmiş demektir.
  • Aritmiye neden olan aktivitelerden uzak durun: Eğer spor yaparken, merdiven çıkarken veya güneş altındayken kalp atışlarınızda düzensizlik varsa bu işlerden uzak durun ve bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşın.
  • İlaçlara dikkat edin: Özellikle öksürük ve nezle gibi mevsim hastalıkları için kullanılan kimi ilaçlar kalpte ritim bozukluğuna sebebiyet verebilir. Doktor kontrolü dışında bu ilaçları kulanıyorsanız dikkatli olmalısınız.
Videoyu İzleyin: Hamilelikte ne tip kalp sorunları görülebilir?