Sağlık > Cinsel Yaşam

Kadınlarda çoklu orgazm nedir?


Çoklu orgazm sadece kadınlara özgü bir orgazm türüdür. Bir ilişki sırasında birden çok orgazm yaşanması durumunu ifade eder. Zincirleme orgazm ya da multiple orgasm olarak da adlandırılır.

Erkek orgazmı ile kadın orgazmı arasında çeşitli farklar vardır. Örneğin erkekler her seferinde bir kez orgazm olur ve boşaldıktan sonra tekrar ilişkiye hazırlanıp orgazm olmak için belli bir süreye ihtiyaç duyar. Kadınlar ise doğru şekilde orgazma hazırlanırlarsa aynı seferde birden çok kez orgazm olabilir.

Uzmanından öğrenin: Kadınlar orgazm olabilmek için neler yapmalı?

 

Bazı kaynaklarda bazı kadınların art arda 20’den fazla kez orgazm olabildiği belirtilir. Bu durum fizyolojik yatkınlıkla ilgili olsa da her kadının çoklu orgazm yaşaması mümkündür.

Çoklu orgazm için cinsel ilişki birden çok faktörün uyumlu bir şekilde bir araya gelmesi gerekir. İşte onlardan bazıları:

Kadınlar orgazma sadece bedenleriyle değil beyinleriyle de ulaşır. Bu nedenle ön sevişmeyi aceleye getirmeyin ve uzun tutun. Duygusallıktan ve romantizmden kesinlikle uzaklaşmayın.

  • Çoklu orgazmın kaynağının G noktası olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kadının çoklu orgazm yaşayabilmesi G noktasının yeterince uzun ve doğru şekilde uyarılması şarttır. Bunun için doğru cinsel ilişki pozisyonlarını tercih edin.
  • Diz dirsek pozisyonu G noktasını uyarmak için en doğru pozisyonlardan biridir. Bu pozisyonda devam edersiniz çoklu orgazmı yakalayabilirsiniz. İsterseniz seks oyuncaklarından yardım alabilirsiniz.
  • Klitorisi uyarmak için de uygun seks pozisyonları vardır. Özellikle kadının üstte olduğu pozisyonlarda klitoris daha çok uyarılır ve kadının orgazm olması kolaylaşır.
  • Çoklu orgazmı amaç haline getirmeyin. Önemli olan ilişkiden iki tarafın da haz almasıdır. Seksi amaç değil ilişkinizi canlı tutacak bir araç olarak görün.

İzleyerek öğrenin: Vajinal orgazm ile klitoral orgazm arasındaki farklar nelerdir?