Genel Kültür > Yaşam

Kadınlar sünnet olur mu?


Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından ''genital sakatlama'' olarak adlandırılan kadın sünneti, çoğunlukla Afrika toplumlarında görülen bir uygulamadır.

 

Kadınlarda cinsel arzu ve uyarılmayı engellemek amacıyla yapılan sünnetin, klitoris üzerindeki derinin kesilmesi hatta vajina girişinin daraltılması gibi farklı yöntemlerle uygulanması söz konusudur.

 

Kadın sünneti özellikle Afrika kıtasının ortasında yer alan 30 ülkede yoğun olarak görülmektedir.

 

Bunların dışında Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirliği, Endonezya ve Malezya’nın bazı bölgeleri ile Kuzey Irak’ın bazı Kürt bölgelerinde de daha nadir olmakla birlikte bu uygulamaya rastlanmaktadır.

 

Kadınlığın simgesi sünnet

 

Yapılan kazılarda Mısır'da bulunan bazı kadın mumyalarının bile sünnetli olması bu geleneğin çok eski çağlara dayandığının kanıtıdır.

 

Günümüzde de kadın sünneti birçok toplumda kadınlığa ilk adımın ve büyümenin sembolü olarak kabul ediliyor.

 

Kadın sünneti bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte Mısır, Sudan gibi ülkelerde genelde 3-8 yaş arası, diğer birçok bölgede ise 13-15 yaş arası görülüyor.

 

Kız çocuklarına bir şölen gibi sunulan bu törenlerde, çok çığlık atan kızlar ayıplanırken, az çığlık atan kızlar çevrelerinin takdirini kazanıyor.

 

Bu acıyla baş edebilen kızlar hem toplum içindeki konumlarını yükseltiyor hem de evliliklerini garanti altına almış oluyor.