Müzik > Yabancı Müzik

Justin Bieber kimdir?


Justin Drew Bieber; Kanadalı Pop ve R&B Şarkıcısı.

Youtube’a yüklediği videoları sayesinde müzik ve televizyon yapımcıları tarafından keşfedildi. Henüz çocuk olarak nitelenebilecek yaşta müzik piyasasına adım attı. Şarkıları en önemli müzik listelerinde haftalarca üst sıralarda kaldı. Albümlerinin yakaladığı başarı Bieber’i, bir gençlik efsanesine dönüştürdü.

 

Uzmanından öğrenin: Albüm çıkarmak isteyenler nereye başvurabilir?

Çocukluk yılları

1 Mart 1994 tarihinde Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı Stratford şehrinde doğdu. Bieber çocukluğunda piyano, bateri, gitar ve trompet çalmayı öğrendi.

2007 yılında katıldığı bir şarkı yarışmasında ikinci oldu. Arkadaşlarının görmesi için buradaki performansını YouTube'a yükledi. Ardından birçok videosunu burada paylaşmaya devam etti. Bieber’in keşfedilmesini ve bir gençlik efsanesi haline gelmesini de bu videolar sağladı.

Bieber’ın keşfedilmesi

Müzik yapımcısı Scoot Braun, Justin Bieber’i Youtube’daki videolarını tesadüfen izleyerek keşfetti. Ardından 2009 yılında Bieber’ın “One Time” adlı single’ını yayınladı. Bieber’ın bu ilk single’ı ile önce Kanada’da sonra ABD’de müzik listelerine üst sıralardan girdi. Bieber o günlerde henüz 13 yaşındaydı.  

My World albümü

Bieber, 2009 sonunda yayınlanan ilk albümü My World ve ve devam albümü My World 2.0 ile dünya çapında tanınmaya başladı. My World 2.0 albümündeki “Baby” adlı şarkısı Billboard 100'de beşinci sıraya kadar çıktı. Şarkının klibi Youtube'da en çok izlenen video rekorunu kırdı. Aynı albümden "Never Let You Go" ve "U Smile", U.S. Hot 100'de ilk 30’a girmeyi başardı.

Bieber bu albümün ardından 2010 Amerikan Müzik Ödülleri'nde “Yılın Sanatçısı”, “Yılın Pop/Rock Albümü”, “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” ve “Yılın En İyi Pop/Rock Erkek Sanatçısı” seçildi. 2010 yılı MTV Video Müzik Ödülleri'nde “En İyi Yeni Sanatçı” ve 2010 yılı MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde “Yılın Erkek Sanatçısı” ödüllerine layık görüldü.

İzleyerek öğrenin: Yoda kimdir?

Believe albümü

Şubat 2011’de 3D konser ve biyografi filmi olan “Never Say Never” yayınlandı. Aynı yılın sonlarına doğru üçüncü stüdyo albümü Believe'i kaydetmeye başladı. Believe, 19 Haziran 2012'de Island Records etiketiyle yayınlandı ve büyük ilgi gördü. Albümdeki birçok şarkı en önemli müzik listerinde haftalarca liste başı oldu. Believe albümü dünya çapında 5 milyondan fazla satıldı ve Bieber’i rekorlar kitabına soktu. Bieber 2013 yılı başında da Believe Acoustic adlı albümünü yayınladı.

Albümlerinin dışında “Justin Bieber: Yolun Başı” adlı bir kitap yazdı. Kitap, Bieber’ın çocukluğundan ve müzik yaşamından kesitler içerir. Bieber kitapta sık sık Michael Jackson’a olan hayranlığından bahseder.

 

İzleyerek öğrenin: Madonna ve Michael Jackson 80'li yıllarda nasıl pop idolü oldu?