Sanat > Edebiyat

James Joyce kimdir?


James Joyce; İrlandalı Yazar.
 

Kimi yazarlar ait oldukları şehirlerle anılırlar. Proust deyince Paris, Prag deyince Kafka, St. Petersburg deyince Dostoyevski akıllara gelir. James Joyce da bunlardan birisi şüphesiz. Dublin’siz bir Joyce da, Joyce’suz bir Dublin de düşünülemez edebiyat dünyası için.

İncil’den sonra en çok tartışılan kitabın yazarı

Edebiyat dünyasına kalemiyle yepyeni bir soluk getirmiş, edebiyatta adeta bir devrim yaratmış Joyce’un özellikle Ulysses kitabı edebiyat başyapıtları arasındadır. Joyce, bu kitabında Leopold Bloom’un bir günlük macerasını anlatır.

İzleyerek öğrenin: Dublin'de mutlaka görülmesi gereken 3 yer neresidir?


Kimilerine göre İncil’den sonra en çok tartışılan kitap olan Ulysses topu topu bir günü anlatmaktadır. Ulysses, 1967 yılında Joseph Strick tarafından beyazperdeye aktarılmış bir eserdir.

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi ve Dublinliler gibi romanlarının da edebiyatta hatırı sayılır etkileri bulunsa da Joyce’un verdiği ilk edebiyat eseri 1891 yılında dokuz yaşındayken kaleme aldığı “Et Tu Healy” adlı şiirdir.

Dublinliler...

Joyce isminin Dublin ile bu denli özdeşleştirilmesinin sebeplerinden birisi de “Dublinliler” kitabıdır. Doğduğu ve büyüdüğü bu şehrin insanlarını kısa hikâyeler şeklinde kitaplaştıran Joyce, İrlandalılara hiç unutamayacakları bir hediye vermiştir. Ayrıca bu kitabın son öyküsü olan “Ölüler” sinemaya aktarılmış bir diğer Joyce eseridir.

Joyce, Trieste’de yaşadığı yıllardan aldığı ilhamla Dublin’e döndüğünde İrlanda’nın ilk sinema salonunun oluşturulmasına önayak olmuş bir isimdir.