Sanat > Edebiyat

Jack London kimdir?


Jack London; Amerikalı yazar.

San Fransisco’da, astrolog bir babayla müzik öğretmeni bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jack London, çocukluğundan itibaren kitaplara ilgi duymaya başladı. Sık sık kitaplara gömülerek kendini oldukça geliştirdi. Fakat okumaya olan ilgisine rağmen henüz on dört yaşındayken okulu bırakıp bir konserve fabrikasında çalışmaya başladı. Gününün 12-18 saatini alan bu işten sonra bir sürü farklı işte çalıştı. İstiridye korsanlığı ve balıkçılık yaptı. Gençlik dönemini tam bir serseri gibi geçiren London, bu dönemde Japonya’ya gitti, hatta otuz günlüğüne hapse bile girdi.

Yazarlık serüveni başlıyor....
 

Tüm bu maceralardan sonra okula geri dönen London, yazmayı da kendine iş edinmeye başlar. Bu dönemde okul dergisinde birkaç yazısı yayımlanacaktır. Bu dönemde liseyi bitirdikten sonra çok istediği Berkeley Üniversitesi’ne girmeyi başarır fakat maddi imkânsızlıklar sebebiyle okulunu hiçbir zaman tamamlayamaz.

Üniversiteyi bıraktıktan sonra, muhtemelen hayatında son derece önemli etkiler bıracak olan seyahate çıkmaya karar verdi. Kayınbiraderi James Shephard ile birlikte o dönem Amerika’da oldukça popüler olan altın avına çıktı. Bu maceradan sayısız tecrübe ve aynı zamanda sağlık problemleriyle dönen London ilk başarılı öykülerini de yine bu macera sırasında yazdı. 

Başyapıtların ortaya çıkışı
 

London, Oakland’a döndüğünde yazar olmayı iyice kafasına koyar ve yazılarını yayımlatmak üzere amansız bir uğraş içerisine girer. Sonradan kendisinin başyapıtlarından birisi olacak, otobiyografik bir nitelik taşıyan Martin Eden’da bu süreci detaylı bir biçimde anlatmıştır. Aynı zamanda bu olayları takip eden dönemde kendini tamamen yazmaya ve okumaya adar ve sonuç olarak yazdıklarından para kazanmaya da başlar. “Vahşetin Çağrısı”nı bu dönemde kaleme alır.

Yazarlığı son derece çarpıcı olan, unutulmaz eserler veren Jack London’ın ölümü ise tartışmalı bir konu olarak kalmıştır. Birçok kaynak London’ın intihar ettiğini yazar fakat kimileri London’ın ölümünün inme veya kalp krizi sebebiyle gerçekleştiğini iddia ederler. Nasıl öldüğü bir yana, Jack London şüphesiz ki dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en etkili kalemlerinden birisi olarak sonsuza kadar hafızalardan silinmeyecek.