Yeme & İçme > Tütün Ürünleri

İyi ve kötü puro arasındaki farklı nasıl anlayabiliriz?


Tamamen damak tadı ile ilgili olduğu için zevkler değişiklik gösterir.

İyi puroyu anlamak daha doğrusu 'en iyi puro böyle olur' diyebilmek için öncelikle puronun kalitesinin nereden geldiğini bilmek gerekir.

 

Videolar izleyin: İçki kültürü hakkında merak ettiğiniz her şeySarma biçimi

Puronun her tarafından düzgün ve eşit sarılması onun iyi yapıldığını gösterir.

Doğru teknikle kesilmiş ve yakılmış puro eğer iyi yanıyorsa yaprak kalitesi, yaprağın sarma sıklığı doğru demektir.

Eğer puro yeterli oranda sıkı sarılmamışsa yakma sırasında çabucak alev alır ve ısısının yükselmesine neden olur.

Puronun ısısının çabucak yükselmesi içinde acı tat bırakacak kimyasalların ortaya çıkmasına neden olur ve katranın içimini bozar.

Çok sıkı sarılan bir puro ise hava alamadığından hem yakması hem de içimi zor olur. Dumanı çekmeye çalışma esnasında da puronun ısısı yükselir ve bu tıpkı gevşek sarılan puroda olduğu gibi bir etki bırakır.

 


Kokusu

İyi puro kendisini kokusundan belli eder. Puroda kendine has yaprak ve tütün kokusu olur. Doğru fermente edilmemiş ve acele ile ya da fabrikada sarılmış puroların kokusunda çocuk çişini andıran bir koku olur.

Hazırlık aşamasında yapraklarına haddinden fazla nem verilen puroların üstünde de mantar ve küf oluşur. Puro ne kadar kuru olursa olsun küf kokusu gitmez. Bu nedenle fazla kurutulmuş, dış selvi yaprağında çatlaklar olan puroları almamak gerekir.

İçim sonrası

Puronun kalitesi, puroyu bitirdikten sonra da anlaşılabilir. Eğer bir puro iyiyse damakta bıraktığı tat uzun süre kalmaz, 1-2 saat sonrasında izine rastlanmaz.

Son olarak, puroda marka önemlidir. Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir puro içicisinden marka isimleri ve önerileri almaktan çekinmeyin ve ona sorun. Puroyu uzun zamandır onu içen bilir.