İş & Kariyer > Çalışma Hayatı

İşyerinde öfkeme nasıl hakim olabilirim?


İşyerleri genel olarak stresli ve çalışanları sinirlendirebilecek, hatta zaman zaman öfke patlamalarına yol açabilecek etkenlerle doludur. Yöneticinin tutumu, müşterilerin istekleri, çalışma arkadaşlarının yarattığı sorunlar gibi nedenler çalışanların öfkelenmesine ve bunu bir şekilde ortama yansıtmasına neden olabilir. Ama işyerinde yaşayacağınız öfke nöbetleri kariyerinizle ilgili sorunları da beraberinde getirir. İyi ve uzun bir kariyer için işyerinde sinirlerinize hakim olmanızda fayda var.
 

İzleyerek öğrenin: Öfke kontrolü nedir?

İşte size işyerinde öfke kontrolüyle ilgili bazı ipuçları:

İyi dinlenin

Yeterince uyumamak ve dinlenememek gergin olmanıza neden olacağından sizi öfkelendirecek durumlara karşı tolerans gösterme beceriniz azalabilir. Bu da öfkelenmenize ve öfkenizi ortama yansıtmanıza neden olabilir. Bunun olmaması için iyi dinlenin ve iyi uyuyun.

İş dışında hobileriniz olsun

Sürekli çalışmak ve eve gidince de işyerindeki sorunların muhasebesini yapmak tahammülünüzü azaltabilir. Bu yüzden işten çıktığınızda kafanızı dağıtmanızı sağlayacak aktiviteler bulun. Örneğin fotoğraf çekmeye başlayın ya da bir enstrüman çalmaya başlayın ya da konserleri, yeni filmleri takip edin.

Alıngan olmayın

İşyerinde olup biten her şeyin sizinle ilgili olduğuna kendinizi inandırmayın. İş arkadaşlarınızın ya da yöneticilerin tavırlarından kendinizle ilgili anlamlar çıkarmamaya çalışın. Olup bitenlerin sizi nasıl etkileyeceğine dair tahminlerde bulunmayın. Bu tahminler genellikle olumsuz olur ve üzerinizdeki gerginliği artırır.

İçinizden 10’a kadar sayın

Sizi gerçekten öfkelendirecek bir durumla karşılaştığınızda hemen tepki vermeyin. İçinizden 10’a kadar sayın. Bu klasik yöntem çoğu zaman işe yarar. Derin nefes alın ve adımınızı daha sonra atın. Öfkenizi mümkün olduğunca saklayın.

İzleyerek öğrenin: Öfke nedir?


Uzak durun

Tavırlarından hoşlanmadığınız çalışanlardan mümkün olduğunca uzak durun. Onları alt etmek, ağzının payını vermek gibi amaçlar edinmeyin. Bu sizi gereksiz bir strese sokacaktır. Mutlaka birlikte çalışmanız gerekiyorsa yapacağınız işin sonucuna odaklanın. Doğrudan bir hakaret olmadıkça tepki vermeyin. İğneliyorsa sakince uyarın. Devam ederse mücadele etmek yerine insan kaynakları yetkilinize durumu bildirin. O sizden daha etkili bir çözüm bulacak ya da sorunlarını çözmeniz için kendi gözetiminde sizi bir araya getirecektir.

Komik video izleyin

Gerçekten öfkelendiğinizde mümkünse konuşmayın. Öfkeliyken konuşmak sizi sıkıntıya sokabilir. Ortamdan birkaç dakikalığına uzaklaşın. Otoparka inmeniz bile iyi gelebilir. Çıkamıyorsanız bilgisayardan ya da telefonunuzdan sizi gerçekten güldüren birkaç komik video izleyin.