Gezi > İstanbul

İstanbul'un en eski yerleşim yeri neresidir?


Yaklaşık 400 bin yıl kadar önce İstanbul’un bilinen ilk sakinleri Yarımburgaz Mağaraları’na yerleşmişlerdi. Küçükçekmece yakınlarındaki Yarımburgaz Mağaraları, Paleolitik çağlardaki ilk İstanbulluların evi olmuştu. 1 kilometreyi aşkın uzunluğa sahip olan bu mağaralar, Küçükçekmece’nin hemen kuzeyinde yer alan Kayalar Köyü’nde bulunur.
 

Uzmanından öğrenin: Ayasofya ile ilgili ne tür efsaneler vardır?

Sadece İstanbul’un değil Balkanlar, Avrupa ve Yakındoğu’nun da en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Yarımburgaz Mağaraları, Bizans ve Paleolitik döneme ait izler taşır.

Mağaralarda yapılan arkeolojik incelemelerde Paleolitik çağda insan eliyle üretilen birtakım taş aletler ve o döneme ait başka buluntular ortaya çıkarıldı. Bu da tahminen 400 bin yıl önce insanların bu bölgeye yerleştiklerini ve mağaralarda yaşadıklarını gösteriyor. Arkeolojik kazılarda yine Paleolitik çağa ait çeşitli hayvan fosillerine de ulaşılmıştır.
 

Binlerce yıl boyunca insanlar ve ayılar, Yarımburgaz Mağaraları’nı dönüşümlü olarak kullandıkları bir yerleşim yeri yapmışlardır.

Kışın ayıların, ayılar terk ettikten sonra ise insanların yerleştikleri bu mağaralarda yaklaşık 20-25 kişiden oluşan çeşitli boyların belirli dönemlerde uzun süreli olarak yaşadıkları tahmin ediliyor.
 

İzleyerek öğrenin: Büyükada’nın tarihi önemi nedir?