İş & Kariyer > İnsan Kaynakları

İş görüşmesi soruları: Üç olumlu, üç olumsuz özelliğinizi sayar mısınız?


Olumlu ve olumsuz özelliklerinizi saymanızın istendiği soru da işe alımlarda oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bu hem terazinin kefelerine koyduklarınızı ortaya çıkartır hem sizin hangi özelliklerinize önem verdiğinizi gösterir hem de kendinizi ne kadar tanıdığınız hakkında sağlam ipuçları verir.

Özgeçmiş hazırlarken olumlu özellikleriniz arasında mutlaka baskı altında çalışma kapasitenizi, aynı anda birden çok işi yapabileceğinizi, kendinizi motive etmekte zorluk yaşamayacağınızı sayın.

Bu özellikler hızın ve doğru karar vermenin her zamankinden önemli olduğu iş yaşamında göze batmanızı sağlayacak kelimelerdir.
 

Yalnızca düzeltilebilir kusurlarınızı sayın


Olumsuz özelliklerinizi sayarken ise bir adım geriye çekilip iki kere düşünüp konuşmakta yarar var.

Burada işin sırrı, sizin olumsuz diye söylediklerinizin aslında işi daha da ileriye götüreceği hissini yaratmanızdır.

"Mükemmelliyetçiyim" artık çok klişe kabul edilse de birçok iş görüşmesinde artı puan verilen bir özelliktir. İşleri delege edememek de düzeltilebilir bir yönetici kusuru olarak hanenize yazılır.

Yönetici pozisyonu için fark ettirmeden öne çıkmanızı ise "dış görünüşüme çok önem veririm, otoriter olmayı severim" benzeri açıklamalar sağlar.

Her yönetici, departmanı için ideal elemanı almak isteyecektir. Ancak bazen sizin olumlu özellikleriniz o iş için uygun değilken, olumsuz kabul ettiğiniz bir özelliğiniz iş için biçilmiş kaftan olmanızı sağlayabilir.

Örneğin karşınızdaki kişinin pozisyonuna bakmaksızın, fikirlerinizi her zaman açıkça söylemeniz, "beyin fırtınaları"nın kolay ilerlemesini sağlayacağı için yaratıcı işlerde oldukça yardımcıdır.

Buna karşılık iş arkadaşlarınızla iyi arkadaş olma eğiliminiz nedeniyle yönetici pozisyonları için ilk akla gelen isim olamayabilirsiniz.

Olumlu ve olumsuz özelliklerinizi sayarken hangi pozisyon için görüşmede olduğunuzu unutmayın.