İş & Kariyer > İnsan Kaynakları

İş görüşmesi soruları: Son çalıştığınız şirketten neden ayrıldınız?


Bir iş görüşmesinde muhtemelen ilk gelecek sorulardan biri, çalıştığınız şirketten neden ayrıldığınız veya ayrılmak üzere olduğunuzdur.

Her ne kadar tuzak olarak kabul edilmese de, bu işveren pozisyonundaki kişinin sizi tanıma yolundaki en önemli sorularından biridir.

Eski işyerinizdeki üstlerinizi kötülemek, iş arkadaşlarınızla aranızdaki geçimsizlikten bahsetmek sizi haklı çıkarmayabileceği gibi, benzer sorunları yeni ortamınıza taşıyabileceğinizi düşündürerek akıllarda soru işareti oluşmasına neden olur.

Bu tip sorularda verilmesi gereken en akıllıca cevap "kapasitemin altında görevler yapıyorum ve kendimi geliştirme fırsatı bulamıyorum" olabilir.

Bu tip cevaplar, yeni bir işyerinde yüksek motivasyonla işe sarılacağınız izlenimi yaratır. Her işveren de heyecanı tam çalışanlarla yola devam etmek ister.
 

Pozisyon beklentinizi aktarın


Cevap olarak "daha fazla sorumluluk istiyorum"u tercih ederseniz, pozisyonunuzun yeteneklerinize dar geldiğini de anlatmış olursunuz. Böylece satır arasında pozisyon olarak yükselme beklentinizi de karşı tarafa iletirsiniz.

Bu her zaman doğrudan işe yaramasa bile, uzun vadede rekabetçi duruşunuz sayesinde açılan pozisyonlar için ilk akla gelen isimlerden olmayı başarmanıza yardımcı olur.