İş & Kariyer > İnsan Kaynakları

İş görüşmelerinde sorulan sorulara nasıl cevap verilmeli?


İş görüşmelerinde sık sorulan sorular artık hemen hemen belli. “Görüşmemize İngilizce devam edelim mi”, “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” gibi sorulara hazırlanarak gidebilirsiniz.

 

Ancak bazı durumlarda mülakatçılar ya da işverenler sizi daha iyi tanımak için beklenmedik sorular sorabilirler. Bu tür durumlarda kesinlikle soğukkanlı olmalı ve düşünerek hareket etmelisiniz. Çünkü vereceğiniz yanıtlar işi almanızı sağlayabileceği gibi bir daha o şirketin kapısından içeri girememenize de yol açabilir.

İzleyerek öğrenin: İş görüşmesi için gittiğimiz şirketle ilgili neler bilmeliyiz?


İşte birkaç örnek soru ve cevap önerileri:

Soru: Katıldığınız ekibe kendinizi göstermek ve güven kazanmak için neler yaparsınız?

Kesinlikle kişisel özelliklerinize uygun cevap verin. Karşınızdaki kişilerin elinde CV’nizin olduğunu unutmayın ve uydurma yanıtlar vermeyin.

Soru: Size göre daha yetersiz eğitim ve tecrübesi olan birinin altında çalışabilir misiniz?

Bu bir tuzak sorudur. Bu nedenle akıllıca vermelisiniz. Önemli olanın işin yapılması olduğunu söyleyebilirsiniz. Ayrıca o pozisyona yerleştirilmişse mutlaka size göre bir artısı ya da üstün bir tarafı olabileceğini söyleyin. Yeterince tecrübe ettikten sonra bahsedilen kişinin gerçekten işlerin sonuçlarını olumsuz etkilediğini görürseniz bunu şirketteki diğer yetkililere bildirebileceğinizi söyleyin. Yine de devam ederse elbette bu anlayışla devam edemeyeceğinizi belirtebilirsiniz.
 

İzleyerek öğrenin: İş görüşmesi yapacağımız yere ne kadar süre önce gitmeliyiz?

Soru: Size göre ideal şirket nedir?

Bol maaş ve çok tatil veren her şirket sizin için ideal olabilir ama bunu böyle söylemeye gerek yok. Sizin için ideal şirketin yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz şirket olduğunu söyleyebilirsiniz.

Soru: Daha önce çalıştığınız işyerlerinde en çok hangi yöneticinizi severdiniz?

Asla hiçbirini diye yanıtlamayın. Hiçbir yöneticinizle sorun yaşamadığınızı söyleyin ve ancak öğrettikleri ile size değer katan yöneticinizi çok sevdiğinizi söyleyin.