İş & Kariyer > Çalışma Hayatı

İş başvurusu için önyazı nasıl yazılır?


Günümüzde iş başvurusu yaparken ilk okunan bölüm önyazılardır. Özellikle internet üzerinden yapacağınız iş başvurularında doldurulan önyazı bölümü işe alım uzmanları tarafından dikkatlice okunur.
 

Uzmanından öğrenin: Etkileyici bir ön mektup nasıl yazılır?


Önyazılar asıl olarak başvuran kişinin neden o iş için uygun olduğunu anlatması için hazırlanan bölümdür. İş başvurularınıza eklediğiniz ön yazıların tümünün aynı ve sıradan olmaması, her şirket için farklı yazılması gerektiği bilmeniz gereken ilk önemli noktadır.

Önyazınızda başvurduğunuz iş için neden uygun olduğunuzu etkili bir şekilde anlatmalı, okuyan kişinin dikkatini çekmelisiniz. Ancak bunu yaparken çok uzun ve ağdalı cümleler kurmamaya ve uzun yazılar yazmamaya özen göstermelisiniz.

Yazıyı yazarken imla kurallarına uygun olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız daha yetenekli olduğunu düşündüğünüz birilerinden de yardım alabilirsiniz. Çünkü yazım yanlışlarıyla dolu bir önyazı hakkınızda olumsuz izlenim yaratacaktır.
 

İzleyerek öğrenin: Yeni mezunlar nasıl bir özgeçmişle avantaj sağlayabilir?


Önyazınızın çok uzun olmamasına, hatta mümkünse 5-6 cümleyi geçmemesine özen gösterin. Önyazınıza mutlaka, “Sayın Yetkili”, “İlgili Kişiye” gibi bir hitap cümlesi ile başlayın. İlanı nerede gördüğünüzü ve hangi pozisyon için başvurduğunuzu açık olarak belirtin. Bir iki cümle ile eğitim ve iş tecrübelerinizi aktarın. Sonra mülakata davet edilerek pozisyona uygunluğunuzu anlatmaya olan isteğinizi dile getirin. En sona adınızı ve soy adınızı mutlaka yazın.

Eğer email ile başvuruyorsanız ön yazıyı ekli doküman olarak göndermeyin. Okuyan kişinin kolayca okuması için en kolay görebileceği yere yani metin kutusuna yazın.