İş & Kariyer > Çalışma Hayatı

İş arkadaşlarımla nasıl geçinmeliyim?


Bütün gün birlikte olduğunuz ve yan yana çalıştığınız iş arkadaşlarınızla iletişiminiz sizin bütün iş motivasyonunuzu etkileyebilir. Bu bazen fazla samimiyet nedeniyle iş yapamamanıza neden olur bazen de fazla gerginlik nedeniyle işe odaklanamamanıza. Bunu dengeleyebilmek ise sizin elinizde.
 

İzleyerek öğrenin: İş arkadaşlarımla iş dışında da görüşmeli miyim?


Bazı konular sır olarak kalmalı


İş arkadaşlıklarıyla ilgili öncelikli kural hangi konunun ne kadar paylaşılması gerektiğidir. İş arkadaşınızla çok yakın ve çok samimi dahi olsanız profesyonellik gereği bazı konuları paylaşmamanız gereken zamanlar olacaktır. Bu konudaki soğukkanlılığınızı mutlaka korumalı ve duygusal davranmayarak her ayrıntıyı beraber çalıştığınız arkadaşınızla paylaşmamalısınız.

Bunun yanı sıra iş arkadaşınızın sizinle paylaştığı bazı sırları o iş yerindeki bir başka arkadaşınıza anlatmak da büyük sorunlara yol açabilir. Sonuç olarak işin varacağı nokta bir kişinin işinden ayrılmak zorunda kalması olabilir. O nedenle bazı bilgiler konusunda iş yerinde daha fazla özen göstermelisiniz.

Nezaket seviyesini koruyun

Arkadaşlığın her biçimi için şart olan bu kural, iş arkadaşlıklarında biraz daha hassasiyet gerektirir. İş arkadaşlıklarınızın kontrollü ve akılcı olması hem sizin profesyonel duruşunuz için önemlidir hem de suistimal edilmemeniz için bir önlem niteliğindedir. İş yerindeki arkadaşlarınızla iletişiminizin kışkırtıcı olmadan, pozitif, gereğinden fazlasını merak etmeyen, dertlerinizle karşınızdakinin enerjisini düşürmeyen bir biçimde olması daha doğru olacaktır.
 

İzleyerek öğrenin: Müdürümle iş dışında da görüşmeli miyim?

Yöneticinizle samimiyet terazisini şaşırmayın

Yöneticiniz bazen sizin yaşınızda bazen sizden de küçük olabilir. Yaşın da ötesinde samimi ve içten bir yöneticilik tarzını benimsemiş biri olabilir. Ancak her ne olursa olsun yöneticinizle ilişkilerinizde bir takım mesafeleri korumak sizin faydanıza olacaktır. Örneğin çok samimi bularak yöneticinize bir başka arkadaşınızın özel bir durumunu anlattığınızda, o arkadaşınız bu durumdan beklenmedik bir biçimde etkilenebilir. Unutmayın ki yöneticilerinizin de yöneticileri vardır ve tüm yöneticiler için önemli olan işin sürekliliğidir.