Teknoloji > Cep Telefonları

iPhone klavyesi nasıl kullanılır?


iPhone'un ön yüzü sadece bir ekrandan oluşur ve tuş takımı bulunmaz. Bu nedenle sanal bir klavye kullanmanız gerekir. Sanal klavyenin kullanılması ilk anda zor gelse de alıştıkça hızınız artacaktır. Klavyeyi iki elle kullanmak size zaman kazandıracaktır.

 

Sanal klavye, kullandığınız dile göre yazım anında size sözcükler önerebilir. Bu öneriler daha hızlı ve doğru yazmanız içindir.


Videoyu İzleyin: Hangi tip cep telefonları daha sık arızalanıyor?

 

SMS, Notlar, Kişiler gibi bölümlere girdiğinizde klavye kendiliğinden açılır. Giriş yaptığınız harf büyür ve ekranda gözükür. Eğer bir harfe basılı tutarsanız, aynı tuşla yazabileceğiniz diğer harfler ekrana gelir. Örneğin "e" harfine basılı tuttuğunuzda "é, è, ê" vb. harfleri arka arkaya görüp seçebilirsiniz.

 

Shift tuşunu kullanarak büyük harfle giriş yapabilirsiniz. Ayrıca zaman kazanmak için, "space" tuşuna iki kez tıklayarak "." ve ardından bir boşluk elde edebilirsiniz. Yazınıza sayı veya sembol eklemek istediğinizde ".?123" tuşuna, daha fazla sembol görmek istediğinizde "#+=" tuşuna basmalısınız.

 

Yazınızda değişiklik yapmak isterseniz parmağınızı ekrana basılı tutmalı ve değiştirmek istediğiniz yere gelene dek sağa ve sola kaydırmalısınız. "x" tuşu ile yazdıklarınızı silebilirsiniz.

 

Videoyu İzleyin: İkinci el cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli?