Teknoloji > Cep Telefonları

iPhone 5 mi Galaxy S3 mü?


Sonunda beklenen oldu ve Apple, iPhone 5’i açıkladı. 12 Eylül 2012 tarihinde yapılan lansmanla tanıtılan iPhone 5, Steve Jobs’un ölümünden sonra piyasaya çıkan ilk iPhone modeli olması bakımından özel bir konuma da sahip.

 

iPhone 5, kullanıcılarına şüphesiz ki birçok yenilik sunuyor ama ondan bir süre önce piyasaya çıkan Samsung S3 ile kıyaslandığında nasıl bir sonuç çıktığı en büyük merak konusu. İşte bu iki cihazın temel özellikleri...

PeakUp Teknoloji Direktörü Ahmet Toprakçı videolarla anlatıyor: iPhone nasıl kullanılır?

 

Öncelikle iPhone 5’in öncüllerine göre yeni bir işletim sistemi, daha büyük bir ekran, daha ince bir tasarım ve daha hızlı bir işlemciyle piyasaya girdiğini belirtelim. Ama tabii tüm bu özelliklerin s3 ile karşılaştırıldığında nasıl bir sonuç verdiği büyük merak konusu.

Ekran

- iPhone 5,4 inç boyutunda ve 1136×640 oranında bir ekran kullanıyor. Ayrıca sRGB desteği renk kalitesini de artırıyor. Buna karşılık Galaxy S3 ise 4,8 inç boyutunda bir ekrana ve “Super Amoled HD” desteğine sahip. Ekran çözünürlüğü ise 1280x720 oranında

- iPhone 5’te inç başına 326 piksel düşerken, Galaxy S3’te bu rakam 306’da kalıyor.

 

İzleyerek öğrenin: iPhone'u nasıl modem olarak kullanabilirsiniz?

 

Kamera

- İki cihazın arka kameraları da 8 MP çözünürlüğe ve benzer özelliklere sahip.

- Galaxy S3 ön kamerada farkını ortaya koyuyor ve 1.9 MP’lik ön kamerasıyla iPhone 5’in 1.2 MP’lik ön kamerasını geride bırakıyor.


Batarya

- Diğer iPhone’lar gibi iPhone 5 de tümleşik bataryaya sahip. Bu bataryanın 8 saatlik konuşma ömrü bulunuyor. Bekleme süresi ise 225 saat.

- Galaxy S3’ün çıkartılabilir bataryası 11 saatlik konuşma ve 790 saatlik 3G açık bekleme süresi sunuyor.

 

İzleyerek öğrenin: iPhone'un pil süresini nasıl uzatabilirsiniz?

 

İşlemci ve işletim sistemi
- Samsung S3, 1.4 GHz Exynos 4 Quad işlemciye ve Android 4.0 ICS with TouchWiz işletim sistemine sahip.
- IOS 6 kullanan iPhone 5’in işlemcisi Apple A6.
- Apple’ın fenomen haline gelmiş Siri’sinin Samsung’daki karşılığı S-Voice’un Siri kalitesinde olmadığı söylenebilir fakat S3 iPhone 5’e nazaran kullanıcıya genel olarak daha fazla hareket alanı veren yapısıyla ön plana çıkıyor.

Tasarım
- iPhone 5, 123.8 x 58.6 x 7.6 mm ölçülerinde 112 gramlık bir kasaya sahip.
- Samsung Galaxy 3’ün 136.6 x 70.6 x 68.6 mm’lik kasası ve 133 gram ağırlığı bulunuyor.

Fiyat
- iPhone 5’in fiyatı 4S ile aynı. Galaxy S3’ün fiyatı ise piyasaya göre değişiklik gösteriyor. Bu sebeple S3’ün iPhone 5’den daha düşük bir fiyata satıldığını söylememiz mümkün.