Teknoloji > Cep Telefonları

iPhone 4 ile iPhone 4S arasındaki farklar nelerdir?


iPhone 4S genel olarak kullandığı işlemcinin gücü, grafik özellikleri ve kamera yetenekleri bakımından iPhone 4'ten daha üstün. 

 

 

Uzman videosunu izleyin: iPhone ile yolunuzu nasıl bulursunuz?

 

İşlemci hızı
iPhone 4, 1 GHz frekans hızına ve 512 MB belleğe sahip Apple A4 işlemci kullanıyor. iPhone 4S ise aynı frekans ve bellek donanımına sahip çift çekirdekli Apple A5 işlemci kullanıyor. Bu da iPhone 4S'in iPhone 4'ten daha hızlı olmasını sağlıyor. Ancak bu hız farkı uygulama çalıştırma, açılış süresi gibi durumlarda 1-2 saniyeyi geçmiyor.
 

Grafik özellikleri

Her iki cihazın da ekran boyutu, çözünürlüğü renk sayısı aynı ancak iPhone 4S güçlü işlemcisi sayesinde daha iyi grafikleri sahip. Bu farkı da iki cihazı yanyana getirmeden fark edebilmek pek mümkün değil.

 

Batarya ömrü
iPhone 4S, iPhone 4'e göre daha uzun batarya ömrüne sahip değil. Hatta iPhone 4'te 300 saat olan bekleme süresi, iPhone 4S'te 200 saat. Bunun nedeni de kullanılan daha güçlü işlemci.

 

Uzman videosunu izleyin: iPhone'un pil süresini nasıl uzatabilirsiniz?

 

Kamera özellikleri
İki modeli birbirinden ayıran önemli farklardan biri kameraları. iPhone 4, 5 megapiksel kamera kullanırken, iPhone 4S 8 megapiksel kameraya sahip. Bu çekilen fotoğraf videoların daha yüksek kalitede olmasını sağlıyor. Mesela iPhone 4 720 p video kaydedebilirken, iPhone 4 1080p video çekebiliyor.

 

Uygulamalar
iPhone 4S'in sahip olduğu Siri uygulaması da önemli bir fark. Siri, iOS 5  ile iPhone 4'te de kullanılabiliyor ancak işlemcisi buna uyumlu olmadığı için iPhone 4S kadar verimli değil. 

 

Bağlantı özellikleri
iPhone 4 Bluetooth 2.0 teknolojisini kullanıyor. iPhone 4S ise Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanıyor. Daha önemli bir fark ise iPhone 4S'in sahip olduğu çift anten. iPhone 4S şebeke erişiminin aksamaması için sinyal durumuna göre antenler arasında geçiş yapabiliyor.