Sağlık > Ruh Sağlığı

İntihar ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir?


İntihar sadece ağır bir travma sonrası veya majör depresyon vakalarında görülen bir istek midir? İntiharı düşünmek ile intihar etmek arasında nasıl bir ilişki vardır? İntihar eğilimi sadece psikiyatrik bir rahatsızlığı olan kişilerde mi görülür? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabı hakkında acaba ne kadar doğru bilgiye sahibiz? İşte, intihar ile ilgili toplumda oluşan birtakım yanlış genel yargılar ve işin doğrusu...

Uzmanından öğrenin: İnsanlar neden intihar eder?


İntiharı düşünen kişi gerçekte ölmeyi düşünmez!

Bu çok bilinen ve genel kabul gören yargı, aslında gerçeği tam anlamıyla yansıtmaz. İntihar etmeyi düşünen kişi, gerçekte ölüm ve yaşamla ilgili isteği her ne olursa olsun, intihara eğimli olan kişidir ve ölmeyi veya çevresindekilere böyle hissettiğini düşündürmeyi istediği göz ardı edilemez.

İntihardan söz edenler, intihar etmezler!

Bir kişi intihar etmekten söz ediyorsa, intihara eğilimlidir ve mutlaka ciddiye alınmalıdır. Üstelik, yapılan araştırmalar sonucu, intihara kalkışan on kişiden sekizinin, eylemden önce bunu dile getirdikleri göz önüne serilmiştir.

Eğer insanın aklına bir kere intihar düşüncesi girdiyse bu düşünce ömür boyu devam eder!

İntihar etmeyi bir kere düşünen kişi, ömür boyu intihar etmeyi düşünecektir diye bir şey kesinlikle söylenemez. Bazı insanlar, zaman zaman farklı nedenlerle intihar etmeyi veya ölmeyi isteyebilirler ama bu belli bir dönemdir.

İntihara kalkışan kişiler, psikiyatrik bir hastalığa sahiptir!

Her intihar, bir psikiyatrik bozukluğa işaret etmez. Çoğu araştırma intihara kalkışan insanların büyük bölümünün sadece mutsuz olduklarını ortaya koymuştur.
 

İzleyerek öğrenin: İntihar edeceğini söyleyen biri nasıl vazgeçirilebilir?