Teknoloji > Cep Telefonları

Imei numarası nedir?


IMEI numarası her GSM telefon cihazına yüklenen bir koddur. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarasını oluşturmakla birlikte tek ve benzersizdir.

IMEI numarası takip edilerek herhangi bir telefona ulaşılabilir.

 

Uzmanından öğrenin: Çalınan cep telefonu nasıl bulunur?

IMEI numarası bir çeşit seri ve takip numarası. Telefon bir sim kart aracılığıyla kullanıldığı anda IMEI numarası vesilesiyle telefonun nerede kullanıldığı anlaşılabiliyor. Böylece çalınan telefonların takibini yapmak epey bir kolaylaşmış durumda. Telefonunuz yurtiçinde ya da yurtdışında çalındığı anda IMEI numarası aracılığıyla bulunduğu yer ve telefonu çalıştıran sim kart tespit edilebiliyor.

Ayrıca IMEI numarası kaçak telefonları takip etmek için de kullanılabiliyor.

IMEI numarası sorgulama

Cep telefonunuzda *#06# tuşlayarak telefonun IMEI numarasını tespit edebilirsiniz. Telefonunuzu satın aldığınız anda bu numarayı öğrenip bir yere kaydetmeniz büyük önem taşıyor. Çünkü telefonunuz çalınırsa bu numara sayesinde takibi yapılıp nerede kullanıldığı bulunabiliyor.

Kaçak telefonu tespit etme

IMEI numarası sayesinde telefonunuzun kaçak olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Öncelikle telefonunuzun paketi üzerinde onaylı bir IMEI numarası etiketi olması gerekiyor.

Uzmanından öğrenin: Cep telefonu alınırken nelere dikkat edilmeli?

Eğer telefonunuzun paketi elinizde değilse veya ayrıca kontrol etmek isterseniz telefonunuzun IMEI numarasını öğrendikten sonra BURADAKİ linke tıklayarak kaçak olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapmanızda fayda var, çünkü IMEI numaralarının klonlandığına dair söylentiler de mevcut. Yeni, siz telefonunuzu kaçak almasanız bile numaranızın klonlanma ihtimali var.