Sağlık > Cinsel Yaşam

İlk ilişkide hangi seks pozisyonu tercih edilmeli?


İlk ilişki, birçok insanın en büyük korkularından birisidir. İlk defa ilişki yaşayacak insanlarda bu korku farklı şekillerde ortaya çıksa da o gece her şeyi adım adım ve en kolay şekilde yapmak çoğu zaman en doğru şekilde sonuç verir.

Uzmanından öğrenin: Gerdek gecesinde sorun yaşayan çiftler nasıl bir yol izlemeli?


Psikiyatri uzmanı Dr. Ejder Akgün Yıldırım, ilk ilişkide çiftlerin kaygılanmamaları gerektiğini söylüyor. Kaygının stres yarattığını ve cinsel ilişkide yaşanan sorunları artırdığını, hatta yenilerini eklediğini belirtiyor. Dolayısıyla ilk ilişkide tercih edilecek pozisyon ne olursa olsun, çiftlerin birbirine güvenmeleri ve kaygı duymamaları oldukça önemlidir.
 

Uzmanlar genel olarak erkeğin üstte kadının altta olduğu, “misyoner” olarak da bilinen klasik pozisyonun ilk ilişki için uygun olduğunu söylerler. Bu pozisyonda kontrol erkektedir ve penetrasyon kolay bir şekilde sağlanır. Ayrıca kadın ve erkek yüz yüze baktıkları için iletişim kurmaları daha kolaydır.

UZMANTV Rehber'den öğrenmek için tıklayın: Kadınları orgazma ulaştıran 4 seks pozisyonu nelerdir?


Bazı uzmanlar ise kadının üstte olduğu pozisyonların ilk ilişki için daha uygun olduğunu belirtirler. Çünkü bu pozisyonlarda kontrol kadının elinde olabilir ve böylece kadının bekâretinin bozulması esnasında yaşayabileceği acı ve ağrıyı kontrol edebilir. Ayrıca ilişkinin hızını ve ritmini de kadın belirleyeceği için yaşanabilecek sorunlara müdahale edebilir.
 

Tüm bunlarla birlikte ilk ilişki konusunda ciddi anlamda kaygıları olan çiftlerin bir psikiyatra görünmeleri ve doğru tavsiyeleri almaları en doğrusu olacaktır.