Sağlık > Temel Sağlık Bilgisi

İdeal ağız bakımında nelere dikkat edilmeli?


Ağız ve diş bakımında ideal ağız hijyeni dişlerin mikrop plaklarından arındırılması ile mümkün olur.

 

Gün içinde yediklerimiz ve içtiklerimizle mikrop plakları tekrar oluşur. Bu nedenle plak oluşumuna izin vermeden, yani mikroplar çoğalmadan diş ve diş etlerinden uzaklaştırılması gerekir.

Günde sadece birkaç dakikanızı ağız ve diş bakımına ayırırsanız, ağız ve diş hijyeninizi sağlamış ve bu sayede çeşitli diş hastalıklarına karşı savunmasız kalmamış olursunuz. Diş sağlığınız için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 

Uzman doktordan öğrenin: Diş sağlığı ve diş bakımı hakkında merak ettiğiniz her şey.

  • Dişlerinizi fırçalayın. Günde en az iki kere dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması dişlerde mikrop oluşumunu önler.
  • Diş ipi kullanın. Düzenli ve doğru bir şekilde fırçalama yapılsa bile dişlerimizin ancak yüzde 80’lik kısmını temizleyebiliriz. Kalan yüzde 20’lik kısım, dişlerin birbiri ile temas ettiği ve diş fırçasının erişemediği alanlardır. Bu nedenle dişler fırçalandıktan sonra diş aralarında biriken yemek artıkları ve oluşmaya hazır plakları diş ipi ile temizlemek gerekir.
  • Gargara yapın. Diş ipi ve diş fırçası ile ağız bakımınızı yaptıktan sonra gargara ile ağzın çalkalanması, kalan artıkların temizlenmesine yardımcı olur.

Yapmayın!

1. Diş fırçalama sürenizi kısa tutmayın.

Normalde diş fırçalama süresi üç dakikadır ancak çoğu kişi diş fırçalamaya 40 saniyeden fazla vakit ayırmaz. Bu sürede de ancak ön dişler ve dişlerin görünen yüzleri temizlenebilir.

Dişlerin dişimize ve damağımıza bakan yüzleri ve çiğneme yapılan yüzeylerin de tamamen temizlenmesini istiyorsanız dişlerinize zaman ayırın.

2. Sert fırça kullanmayın.

Dişlerinizin daha temiz olacağını düşünerek sert fırçalar kullanmayın. Sert fırçalar diş minenize zarar verir. Bunun dışında sert fırçaların fırça esnekliği az olduğundan, girintili çıkıntılı bölgelerde yeterli esnekliği gösteremez ve o bölgelere erişmez.

Sert dış fırçalarının erişemediği bölgelerdeki mikroplar uzaklaştırılamadığında dişin o bölgesi çürümeye mahkum olur. Bunun dışında fırçanın diş etlerine verdiği zarar da, size diş eti hastalıkları olarak geri döner.

3. Diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyor ancak çürüklerden kurtulamıyorsanız diş ipi veya arayüz fırçası kullanmıyorsunuz demektir. Oysaki diş çürüklerinin çoğu diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelerde oluşur. Bu nedenle diş etlerinize zarar vermeden, dişlerinizi diş ipi ile temizlemeyi asla ihmal etmeyin,.