Ev & Dekorasyon

İç mekanlar için boya rengi nasıl seçilir?


Evinizi boyatmadan önce doğru bir renk seçmeniz gerekiyor. Basit gibi görünen bu seçim aslında üzerinde iyi düşünülmesi gereken çetrefilli bir konu. Çünkü seçeceğiniz boyanın rengi uzun sayılabilecek bir süre sizinle birlikte olacak. Kimse evine uygun olmayan ve sevmediği bir renkle yaşamaktan hoşlanmaz. Alacağınız boyanın miktarı da önemli çünkü fazla boya alıp paranızı boşa harcamak veya işin tam ortasında boyasız kalmak istemezsiniz. İşte boya almaya gitmeden önce bilmeniz gereken birkaç önemli ipucu…
 

 

Uzman videosunu izleyin: Su bazlı boya ne tür özelliklere sahiptir?

 

Renk seçin
Renkler genellikle sıcak ve soğuk olarak ayrılır. Turuncu, kırmızı ve pembe sıcakken; maviler, yeşiller, morlar soğuk olarak sınıflandırılır. Renklerin ardındakileri bilmek istediğiniz görünümü elde etmek için size yardımcı olur.

Doğru beyazı bulun
Mükemmel beyazı bulmak her zaman kolay olmayabilir. Bejler ve kirli beyazlar yanıltıcı niteliktedir. O zaman döşemelerinizle ve koltuk kumaşlarınızla boyanın rengini karşılaştırın. Pembemsi beyaz mı, sarı tonlarına kaçan beyaz mı ya da mavimsi beyaz mı odanıza daha çok yakışacak karar verin.

Alışveriş sırasında not alın
Örnek renk kartlarının arkasına, hangi mağazadan aldığınızı ve boyanın markasını yazmanız iyi olur. Boya satılan yerlerde pek çok marka bir arada bulunduğu için seçtiğiniz rengin özelliklerini unutma olasılığınız fazla. Not alırsanız seçtiğiniz rengi tekrar aramak zorunda kalmazsınız.

 

Uzman videosunu izleyin: Evin her odası için farklı boya rengi mi seçmeliyiz?

Günışığında karar verin
Rengi tam olarak anlamak için günışığı altında bakabilirsiniz. Örnek rengi dışarıya çıkararak doğal ışıkta bakın. En iyi yöntem rengin kullanılacağı mekanda ve ışık şartlarında karar vermek. İmkanınız varsa renk örneğini kullanacağınız yere götürüp bakın.
 
Ölçüm yapmayı unutmayın
Boya yapacağınız odanın kaç metrekare olduğunu ve duvarların yükseklik ölçülerini boyayı alacağınız yere götürün. Mağazadaki satış görevlileri doğru miktarda boya almanız için size yardımcı olacaktır. Ayrıca internetten odanızın ölçülerini girerek tahmini ne kadar boya almanız gerektiğini de öğrenebilirsiniz. www?

Boya cinsini belirleyin
Yardım almak için hem internetten, hem de mahallenizdeki nalburdan yararlanabilirsiniz. Aklınızdaki dekorasyonu görevliye anlatın ve hangi boya malzemelerini önerdiklerini, nedenleriyle sorun. Size, az koku yapan, leke tutmayan, yıkanabilen ve üzerine yazılan yazıların silinebildiği boyalar tavsiye etmesini isteyin.

Kendi renginizi yaratın
Eğer mükemmel bir uyum ya da eşsiz bir renk bulmak istiyorsanız, nalburunuz siparişiniz üzerine renkleri karıştırarak bir boya hazırlayabilir. Böylece kendinize özel ve isteklerinizi karşılayan benzersiz bir boya rengine sahip olursunuz.

Tavan rengini doğru ayarlayın
Açık renk boyalar, tavanlar için çok uygundur çünkü tavandaki renk hataları ya da renk uyumsuzlukları gölgede bile dikkat çekerler. Eğer duvar boyanızla tavanınızın uymasını istiyorsanız, duvar renginden bir ya da iki ton daha açık bir renk seçin ya da duvar boyasını gerektiği kadar beyaz katarak seyreltin.

 

Uzman videosunu izleyin: Oturma odasında hangi renk duvar boyası tercih edilmeli?