Genel Kültür > Tarih > Osmanlı Tarihi

I. Kosova Savaşı nasıl gerçekleşti?


I. Kosova Savaşı, I. Murat komutasındaki Osmanlı ordusu ile Sırp Despotu Lazar komutasındaki Haçlı ordusu arasında 1389 yılında gerçekleşen savaştır.

Kosova Ovası’nda meydana gelen savaşı, Bulgar, Hırvat, Arnavut, Sırp ve Bosnalılardan oluşan orduyu yenen Osmanlılar kazanmıştır.

I. Kosova Savaşı’nın nedenleri

Osmanlı’nın Manastır, Sofya ve Niş’in fethi ile devam eden Balkan fetihlerini durdurmak amacıyla Balkan hükümdarları güçlerini birleştirdi.

Uç komutanı Şahin Paşa’nın Bosna seferi sırasında yenilgiye uğratılması ve 15 bine yakın askerinin öldürülmesinin ardından I. Murat ordularını toplayarak sefere başladı.

Haçlı birliğinde Bulgarların etkisini azaltmak için öncelikle Bulgaristan’a bir ordu gönderilerek güvenlik sağlandı (1388). Ardından Osmanlılar Kosova Ovası’na dek ilerledi.

İki ordunun da büyük kayıplar verdiği savaşta Osmanlı ordusuna I. Murat’ın yanı sıra şehzadeleri Beyazıt ve Yakup komuta ediyordu.

Kaynaklara göre savaş sadece 8 saat sürdü ancak iki ordu toplamda 40-50 bin kayıp verdi.

 

I. Kosova Savaşı'nın sonuçları


Sırplar bu yenilgiyle topraklarındaki Osmanlı egemenliğini kabul ettiler.

 

Ancak I. Kosova’nın asıl sonucu savaşın kazanılmasının ardından yaralılar arasında dolaşan I. Murat’ın bir Sırp tarafından öldürülmesidir.