Sinema > Filmler

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi'nin devam filmi midir?


Hobbit, J.R.R. Tolkien’in aynı adlı kitabından uyarlanan bir filmdir. Hobbit, Tolkien’in yarattığı Orta Dünya’nın ilk defa ortaya koyulduğu kitaptır.  Tolkien, Hobbit’te yarattığı Orta Dünya’yı Yüzüklerin Efendisi’nde devam ettirir. Dolayısıyla Hobbit, Yüzüklerin Efendisi’nden daha önceki bir zamanda geçer.

UZMANTV Rehber'den öğrenmek için tıklayın: Yüzüklerin Efendisi kaç kere beyazperdeye uyarlandı?


Amerikalı yönetmen Peter Jackson, 2001 yılından başlayarak Yüzüklerin Efendisi’ni sinemaya uyarladı. Film dünya çapında bir başarıya ulaşırken Tolkien’in popülerliğini de ciddi anlamda artırdı. Filmin her alanda yakaladığı başarı sonrasında Amerikalı yönetmen Hobbit’i de sinemaya uyarlamaya başladı ve üç film olması öngörülen Hobbit’in ilk kısmı 2012’nin Aralık ayında vizyona girdi.
 

UZMANTV Rehber'den öğrenmek için tıklayın: Hobbit nedir?


Hobbit, Yüzüklerin Efendisi’nden sonra sinemaya aktarılmış olsa da olay örgüsü ve yazılışı bakımından Yüzüklerin Efendisi’nin öncesini anlatır. Bu, Hobbit’in baş kahramanı Bilbo Baggins’in Yüzüklerin Efendisi serisi başladığında 111 yaşında olmasından da anlaşılabilir.

Hobbit, Bilbo Baggins’in büyücü Gandalf’la birlikte on üç cücenin macerasına ortak olmasını anlatıyor. Bilbo’nun güç yüzüğünü bulmasından Gollum’la tanışmasına kadar Yüzüklerin Efendisi’indeki birçok karakter ve hikâyenin geçmişini ortaya çıkartan Hobbit’in sinemaya aktarılmasıyla Yüzüklerin Efendisi’nde milyonların beğenisini kazanan ekip tekrar bir araya gelmiş oldu.