Motorlu Araçlar > Sürüş Eğitimi

Hava yastığı olan araçlarda nelere dikkat edilmeli?


Hava yastığı (airbag) yeni bir teknoloji olmasına rağmen üst düzey koruyuculuğu nedeniyle neredeyse tüm otomobil üreticilerinin kullandığı ve giderek araç içinde daha fazla noktada bulunan bir güvenlik ekipmanıdır.

 

Videoyu İzleyin: Araç hava yastıkları nerelerde bulunur?

 

Hava yastığı darbe anında saniyenin 10'da 1'i ile 100'de 1'i arasında bir sürede açılarak sürücünün başını korumak üzere direksiyonu kaplar. Günümüzde boyun ve omuz bölgelerini korumak üzere araç çıtalarına, kapı içlerine yerleştirilen hava yastıkları da kullanılmaktadır.

  1. Hava yastığı güvenlik amacıyla kullanılmasına karşın belli kurallara uyulmadığı takdirde yaralanmalara da yol açabilir. Bu kuralların ilki koltuğunuzu doğru bir açıyla ayarlamaktır. Koltuğunuz vücudu destekleyecek şekilde dik konumda olmalı ve sürücü direksiyona 25 santimetreden daha yakın pozisyonda bulunmamalı.
  2. Hava yastığı ile birlikte mutlaka emniyet kemeri kullanılmalı. Kemer sayesinde baş bölgesinin hava yastığı açılmadan direksiyona ulaşması mümkün olmaz.
  3. Direksiyonu tutarken 9.15 pozisyonu korunmalı ve hava yastığının çıkış yolu açık bırakılmalı.
  4. Çocuklar mutlaka arka koltukta oturmalı, eğer önde oturmaları gerekiyorsa koltukları minderle desteklenerek hava yastığı için uygun hale getirilmeli.
  5. Bebek koltukları ön koltukta taşınacaksa yolcu tarafındaki hava yastığı kapatılmalı.
  6. Koltuk başlıkları başla aynı hizada ayarlanmalı.

Videoyu İzleyin: Hava yastıkları nasıl çalışır?