Ev & Dekorasyon > Bahçe İşleri

Hanımeli nasıl bir bitkidir?


Hanımeller familyasından (Caprifoliaceae) çalı türünde bir bitkidir. Sarmaşık veya ağaç formunda olan hanımelinin 200 civarı çeşidi bulunmaktadır.

 

 

En sık rastlanan türleri arasında Avrupa Hanımelisi (Lonicera periclymenum), Japon Hanımelisi-Beyaz Hanımeli (Lonicera japonica), Mercan-Trompet Hanımelisi (Lonicera sempervirens) bulunur.


Videoyu İzleyin: Sardunyanın günlük bakımı nasıl yapılır?

 

Yaprakları sürekli dökülen ve dökülmeyen olarak iki çeşitlidir. Boyları 5-10 metre arasında değişir. Çeşitli renklerde olabilen çiçekleri çok güzel kokuludur. Çan şeklindeki bu çiçeklerin içinde yenilebilen nektar vardır.

 

Ilıman iklim seven hanımeli bol güneş ve az gölge sever. Toprak seçmez, yaz mevsiminde 2-3 kez budamak gerekir. Güzel kokusu ve içindeki nektarı nedeniyle kuş, arı ve kelebekleri kendine çeker.

 

Hanımelleri dikildikten sonra hızla gelişirler. Bahçe duvarları, parmaklıklar, çitler, kurumuş ağaç gibi yerlerde özellikle çirkin görüntüyü kapatmak amacıyla kullanılırlar. Ayrıca bahçe kapılarında, girişte güzel koku vermesi amacıyla da tercih edilirler.


Videoyu İzleyin: Domates fidesi nasıl ekilir?