Anne & Çocuk > Hamilelik

Hamilelikteki kanamalarda ilk yardım nasıl olmalı?


Kanama, hamileliğin her döneminde ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Bunun değerlendirmesini doktora bırakmadan önce, kanama anında hamile kişiye nasıl yardım edilmesi gerektiğini öğrenmelisiniz.

 

Özellikle eşi bebek bekleyen erkeklerin yapabileceği ilk müdahaleler durum ciddileşmeden sağlık ekibine vakit kazandıracak altın değerinde bilgilerdir.


Videoyu İzleyin: Vajinal kanama geçirdim, düşük yapmış olabilir miyim?

Kanama gebeliğin ilk 8 haftası içinde gerçekleştiyse hamile kişiyi olabildiğince rahat bir ortama götürün. Hijyenik bağ kullandığından emin olduktan sonra tıbbi müdahale için vakit kaybetmeden doğumu izleyen doktora ulaştırın.


Hamileliğin ilk 8 haftası içindeki kanama şiddetliyse veya kanamanın ardından pıhtı görülürse durum daha ciddi olabilir . Hamile kişiyi sırt üstü yatırdıktan sonra bacaklarını açı yapacak şekilde havaya kaldırın. Böyle bir durumda doktora gitmeye vakit olmayabilir, bu nedenle 112 numaralı telefondan Acil Servis'e ulaşın ve destek isteyin.


Eğer kanama hamileliğin 23. haftadan sonraki bölümünde meydana geldiyse ilk yapmanız gereken hamile kişiyi sol yanına yatırmaktır. Bunun ardından diğer ilk yardım uygulamalarında olduğu gibi solunumu ve dolaşımı kontrol etmeli, düzenli olduğundan emin olduktan sonra 112 Acil Servis'e haber vermelisiniz.


Videoyu İzleyin: Hamilelikte hangi kanamalar normal kabul edilir?