Sağlık > Cinsel Yaşam

Hamilelikte en uygun seks pozisyonları hangileridir?


Birçok çift bebeğe zarar verebileceği endişesiyle hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten kaçınsa da aslında eşlerin cinsel yaşamlarına devam etmesi için hiçbir engel yok. Ancak, özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında ilişkiye girerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Çünkü annenin değişen vücut yapısı cinsel ilişki sırasında ve sonrasında bazı olumsuzluklar yaşamasına neden olabilir.

Uzmanından öğrenin: Hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe zararı olur mu?


Çiftlerin erkeğin üstte olduğu ya da annenin büyüyen karnına basınç uyguladığı cinsel ilişki pozisyonlarından kaçınması gerekiyor. Bunun yerine anne adayının daha rahat hareket edebileceği ve karnına basınç uygulanmayan posizyonların tercih edilmesi gerekiyor.

İşte hamilelikte cinsel yaşamınıza keyifli ve sağlıklı bir şekilde devam etmenizi sağlayacak bazı cinsel ilişki pozisyonları:

Kaşık posizyonu
En popüler seks pozisyonlarından biri olan kaşık pozisyonu hamilelikte de tercih edilebilir. Anne adayı sağ ya da sol yanına yatar. Erkek de kadının duruşuna göre arkasına yatar ve penetrasyonu sağlar.  Bu pozisyonda karın üzerinde baskı oluşmadığı için konforlu bir cinsel ilişki gerçekleştirilebilir.

Doggy style
Hamilelikte tercih edilebilecek başka bir pozisyon da doggy style pozisyonudur. Anne adayı dizleri üzerinde doğrulur. Erkek ise kadının arkasına geçer ve penetrasyonu gerçekleştirir. Çiftlerin hamilelikte en sık tercih ettiği pozisyonlarda biri budur. Karın için basınç yükselmediği için bebek ya da anne için sorun oluşturmaz.

Anne adayının üstte olduğu pozisyonlar
Bu pozisyonda erkek sırt üstü uzanır. Anne adayı erkeğin üzerine oturarak penetrasyonu gerçekleştirir.  Kadın üstte olduğu durumda isterse yüzü erkeğe dönük, isterse yan ya da arkası dönük olarak pozisyon alabilir. Kontrol anne adayında olduğu için güvenli bir pozisyondur. Karında basınç oluşmadığı için anne adayı adayı ve bebek için risk yoktur.

Bacak omuza pozisyonu
Burada erkek üsttedir ve genelde ayaktadır. Sırt üstü uzanan kadın bacaklarını erkeğin omuzları üzerine doğru kaldırır. Kontrol erkektedir ve anne adayının karnına baskı olmadan penetrasyon gerçekleşebilir.

İzleyerek öğrenin: Eşi hamile olan erkekler cinsel yaşamda nelere dikkat etmeli?