Anne & Çocuk > Hamilelik

Hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinsellik devam edebilir?


Hamilelikte cinsel yaşamın ne kadar süre devam edeceği bebeğin gelişimi veya seviyesiyle alakalı değildir.

Bazı kadın doğum doktorları doğum süresi geçmiş, henüz başlamamış doğumlarda çiftlere cinsel ilişki önerebilir. Çünkü cinsel ilişki sırasında salgılanan bazı hormonlar doğumun başlamasını sağlayabilir. Ancak bu, erken doğum olabilir anlamına gelmez.

 

30. haftada, henüz bebek olgunlaşmamışken çiftler birlikte olursa bu durum doğum başlatmaz ama yapılan bazı çalışmalar, gecikmiş olan doğumlarda cinsel ilişkinin doğumu başlatabildiğini gösteriyor.

Hamilelikte cinsellik kısıtlaması yok

Hamilelikte cinselliği kısıtlayıcı olan şey hamileliğin kaçıncı ayında olduğunuzdan ziyade hamilelikte bir sorun olup olmadığıdır.

Hamilelikte cinselliği kısıtlayan nedenler

  • Düşük riski
  • Erken doğum riski
  • Kanama
  • Enfeksiyon

Hamilelikte yukarıda bahsettiğimiz riskler söz konusu değilse cinselliğin kısıtlanmasına gerek yoktur. Ama bunun dışında bebeğin bulunduğu aşama da cinsellikte belirleyici etkendir.

Hamileliğin her aşamasında cinsel yaşam belli kurallara bağlı olarak sürdürülebilir. Tabii ki bu arada cinsellikte pozisyon önemlidir.

Hamilelik süresinde, çiftler bebeğe baskı olmayacak pozisyonlarda birlikte olmalı, cinsellik sırasında eşi hamile olan erkek daha yumuşak davranmalıdır.

Bu kurallara bağlı kalınarak, hamileliğin hangi ayı olduğuna bakılmaksızın cinsel yaşam devam edebilir. Ancak eğer hamilelikte sorun varsa cinsellik ertelenmelidir.

 

Fotoğraf: Arwen Abendstern