Anne & Çocuk > Hamilelik

Hamileler uçağa binebilir mi?


Uçak yolculukları, seyahat etmek zorunda olan hamilelerin aklına takılan bir konudur. Uzman görüşlerine göre hamileliğin ikinci üç aylık dönemi uçmak için en güvenli zamandır.

Havayolları ve birçok uzman doktor normal bir hamilelikte hava yolculuğunun gebeliği olumsuz yönde etkileyecek bir etki yaratmadığı konusunda hemfikirdir ancak yine de hamileliğinizin herhangi bir döneminde uçmanızın güvenli olup olmadığını uzman doktorunuza danışmalısınız.

İlk üç ay ve havayolu seyahati

Hamileliğin ilk üç ayında uçakla seyahat etmenin herhangi bir sorun yaratacağına dair bir durum gerçekten de bulunmamaktadır. Fakat, basit bir soğuk algınlığının bile uçuş sırasında çok daha fazla hissedildiği ya da uzun bir uçuş esnasında hareket ettiğinizde ayaklarınızı geriye atmanın zor olduğu düşünülürse, uçaktayken insan bedeninin daha çok etkilendiği bilinmektedir.

Uçak yolculuğunun hamileliğinizi olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceğini doktorunuza danışmalısınız. Gebeyken havayolu seyahatlerini mümkün olduğunca azaltmak da alınması gereken önemli bir tedbirdir.

İkinci üç ay ve havayolu seyahati

İlk aylar sorunsuz geçtiyse hamileliğin ikinci üç ayı uçak yolculuğu yapmak için en güvenli zaman olarak görülmektedir. Havayollarının bile erken doğum riski ve hamile yolcunun güvenliğinden ötürü çekindiği üçüncü üç aylık dönemin aksine ikinci üç ay erken doğum için de risk oluşturmaz.

İkinci üç ayındaki hamilelerin aklında emniyet kemeri güvenli bir şekilde uyar mı, ekonomi sınıfı sendromu (uzun uçuşlar esnasında meydana gelen kan pıhtılaşması) ve şiddetli türbülanslar gibi endişeler bulunmaktadır. Bu konularla ilgili ufak çaplı bir araştırma rahat bir yolculuk açısından önemlidir.

Hamileliğin son dönemi

Çoğu havayolu şirketinin hamilelik ve havayolu seyahatiyle ilgili kısıtlayıcı bir politikası bulunur. Havayolu şirketleri hamile yolcuya yöneltilen sorular sonucunda kişiyi uçağa kabul eder veya reddeder.

Bu tür beyanlarda genellikle yolcunun söyledikleri doğru kabul edilir ve birçok havayolu şirketi uzman görüşüne başvurmaksızın yolculuğa izin verir.