Motorlu Araçlar > Sürüş Eğitimi

Güvenli sürüş için ayna ayarı nasıl yapılır?


Güvenli sürüşün temel prensiplerinden biri yan aynaları ve dikiz aynasını etkili bir şekilde kullanmak. Çünkü

defansif sürüşte yalnızca kendi hareketlerinizi değil, dğer sürücülerin de hareketlerini önceden tahmin edebilmeli ve ona göre pozisyon alabilmelisiniz.


Videoyu İzleyin: Araç geri geri nasıl park edilir?

 

Aynaları ayarlamadan önce yapmanız gereken size uygun koltuk ayarlarını tamamlamak. Daha sonra iç dikiz aynasını, tüm arka camı görecek biçimde hizalamalısınız. Yan aynaları ayarlarken kendi aracınızı görmenize gerek olmadığını aklınızda tutun. Ancak aynanın görüş açısını kaportadan fazla ayırmayın. Bu sayede kör nokta alanını en aza indirebilirsiniz.

 

Yeni nesil araçlarda aynalar dışbükey şekilde yapılıyor. Burada üretici firmaların amacı daha fazla alanın aynada görülmesini sağlamak. Ancak bu aynaları kullanırken arkadan gelen araçların mesafesini daha uzak gösterdiğini ve hızlarını tam yansıtamadığını akılda tutmak gerekiyor.


Videoyu İzleyin: Şerit değiştirirken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Sollamalarda ve dönüşlerde aynaları kullanmanın yanı sıra riski azaltmak için başınızı da dönüş yönünde omuz hizasına dek çevirmelisiniz. Ayrıca dönüş yapmasanız bile aynalarınızı çevresel koşullara karşı sık sık kontrol etmelisiniz.