Sağlık > Ruh Sağlığı

Günlük yaşam içerisinde stres ile nasıl başa çıkabilirsiniz?


Stres birçok hastalığı da tetikliyorEğer yüksek dozda değilse, günlük hayatta yaşanan stresin zorluklarla başa çıkmak için gereken gücü, uyanıklığı ve enerjiyi sağladığı biliniyor. Ancak kronik hale gelen fazla miktarda olan stres hem psikolojik yorgunluğa hem de verimin düşmesine neden oluyor.

Bedensel ve ruhsal sağlığı korumak için günlük hayatta yaşanılan stresi azaltmak mümkün. Peki, stresin hayatımızı etkilediğini nasıl anlayabiliriz? İşte stresin bazı belirtileri:

Doktor videosunu izleyin: Uyku bozuklukları nasıl tedavi edilir?

 

Stres faktörlerini bulun

Stres ile başa çıkmanın ilk adımı, stres faktörlerini belirlemekten geçiyor. Bunun ikinci aşaması ise stres faktörlerinin hangilerinin ortadan kaldırılabileceğini veya etkilerinin hafifletilebileceğini belirlemek.

İletişiminizi güçlendirin!

Günlük yaşam içinde çevremizle iyi iletişim kuramamak stresin artmasına neden oluyor. Bu nedenle çevremizle iletişim kurarken daha açık, anlaşılır ve samimi bir dil kullanmak gerekiyor. Sadece kendimizi anlatmanın dışında, karşımızdakini anlamaya çalışmak da iletişimin önemli bir parçası.

Kendinize hedefler koyun

Günlük hayat içinde karşımıza çıkan olaylara olumlu yönden yaklaşmak ve kişisel hedefimizi belirlemek de stresi azaltan etkenlerden. Hedeflerinize ulaşma gayesi konuya odaklanma gücünüzü artıracak ve bu sayede birey olarak üzerinize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışacaksınız.

Zamanı iyi değerlendirin!

Yapacağınız işleri gözünüzde çok büyütmeyin. Önemli olan elinizdeki zamanı doğru değerlendirmeniz, ortaya sonuçlanmış ve dikkate değer işler çıkarmanız.

Uzun süredir iş hayatının içinde olan insanlar bile zamanlarını değerlendirmekte güçlük çekiyor. Ancak yüksek mevkilerdeki profesyonellere baktığımızda onların bu işi hayli iyi becerdiği ortada.

Zamanı iyi değerlendirmek istiyorsanız şunları asla unutmayın:

  • Yapılacak listesi hazırlayın
  • Yapılacak işler listesinde önceliğiniz acil işler olsun
  • Zor işleri basamaklara ayırın ve bölümler halinde halledin
  • Zamanı planlarken gerçekçi olun
  • Gerektiğinde yardım istemeyi bilin
  • Bir sorun ile karşılaştığınızda tek bir çözüme bağlı kalmayın, diğer seçenekleri gözden geçirin

Stresi azaltmanın en önemli aşamalarından biri stres faktörlerini belirlemekten geçiyor. Eğer sizi strese sokan şeyleri bilirseniz bunlarla karşılaştığınızda hazırlıklı olur, paniğe kapılmaz ve yapmanız gerekenleri daha sakin kafayla halledebilirsiniz. Bu da hatasız sonucu beraberinde getirir.

 

Fotoğraf: Pixel Addict