Güzellik > Cilt Bakımı

Güneşten dolayı oluşan cilt lekeleri nasıl tedavi edilir?


Güneşten kaynaklanan cilt lekeleri, ciltte kahverengi görüntüleriyle dikkat çeker.

 

Bu lekeler melanin pigmentinin güneş ışınlarıyla temas etmesi sonucu cildin belli noktalarında aşırı birikmesiyle ortaya çıkar.

 

Bu tür lekeler özellikle yaz aylarında artar ve hassas ciltlerde daha sık görülür. Beyaz tenlilerde daha kolay ortaya çıkan güneş lekeleri güneşe daha çok maruz kalan göğüs, yüz, kollar, bacaklar, sırt gibi bölgelerde yoğunlaşır.


Uzman videolarını izleyin: Güneş Lekeleri

 

Kahverengi güneş lekelerinin tedavi süreci lekelerin büyüklüklerine göre değişir. Küçük ve açık renkli cilt lekeleri kimyasal peeling yöntemi ile derinin lekeli tabakası soyularak giderilebilir.

 

Lekeler iri ve koyu renkli ise soyma işleminin lazerle yapılması daha etkili sonuç verir.


Güneşten iyi korunun

 

Güneş ışınlarının cilde yoğun temas ettiği öğlen saatlerinde güneşlenmemek, güneş lekelerine karşı alınması gereken en önemli önlemdir. Özellikle güneşe hassas, açık tenli insanların yaz aylarında olabildiğince az güneşlenmeleri tavsiye edilir.

 

Güneşe maruz kalacak cilt bölgelerinin güneşe çıkmadan yarım saat önce yüksek faktörlü güneş kremleri sürülerek korunması da önemlidir.

 

Kremlerde ultraviyole A ve B ışınlarına karşı koruyucu özellik bulunduğundan emin olunmalı. Yüz için vücudun diğer bölgelerine göre daha yüksek faktörlü, özel koruma kremleri kullanılması etkiyi artıracaktır.


Uzman videolarını izleyin:
Çiller Hakkında Her Şey