Sağlık

Grip aşısını ne zaman yaptırmak gerekir?


Grip, dünya üzerinde en çok rastlanılan hastalıklardan birisi. İnfluenza olarak da bilinen grip, sağlıklı insanlarda bir hafta içerisinde vücuttan atılan, ancak bazı kişilerde ölümlere yol açabilecek kadar tehlikeli sonuçlara yol açabilen bir virüs çeşidi.

 

Videolarla öğrenin: Grip aşısı yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

 

Gribe karşı alınabilecek en büyük önlem ise grip aşısı olmak şüphesiz. İyi ama, grip aşısını yılın hangi dönemlerinde yaptırmak gerekiyor? 

Doktor videosunu izleyin: Grip aşısı nasıl yapılır?

Her sene geliştirilen ve virüslerin yapılarına göre yenilenen grip aşısını sonbahar aylarında yaptırmak en doğru yöntem. Zira sohbahar aylarında yapılan bir grip aşısı, soğuk geçen kış aylarının tamamında kesin bir koruma sağlayabiliyor.

Doktor videosunu izleyin: Grip aşısını nerede yaptırmalıyız?

Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Selim Badur, grip aşısının genel olarak eczanelerden temin edildiğini ve yaptırıldığını söylüyor. Bunun tamamen yanlış olmadığının altını çizen Badur, aşıları bir sağlık kuruluşunda yaptırmanın oluşabilecek herhangi bir probleme hızlı bir şekilde müdahele edilebilmesi bakımından en doğru yöntem olduğunu belirtiyor.

Grip aşısının tekrarlanma zamanı

 

Grip virüsü sürekli olarak değişen bir virüs. Sürekli olarak form değiştirebiliyor. Dolayısıyla grip aşısını her sonbaharda yenilemek gerekiyor. Böylelikle hem vücut grip virüsüne karşı tam koruma sağlamış oluyor hem de grip sebebiyle ortaya çıkabilecek başka hastalıkların da önü kapanmış oluyor. Özellikle “yüksek risk grubu” olarak tanımlanan yaşlıların veya şeker ve kalp-akciğer hastalarının kesin olarak grip aşısı yaptırmaları tavsiye ediliyor.

Doktor videosunu izleyin: Grip nasıl tedavi edilir?

Grip her ne kadar çok sık görülen bir virüs olsa da vücuda girdikten sonra tedavisi mümkün değil. Bir hafta içerisinde virüsün vücuttan kendi kendini dışarı atmasını beklemek ve bu dönem içinde halsizliği ve vücudun daha zayıf düşmesini önlemek için beslenmemize dikkat etmek ve bol sıvı almak gerekiyor. Gribe karşı daha önceden önlem almak ise en doğrusu.