Teknoloji > İnternet

Google Street View nedir?


Google'ın birçok hukuki tartışmaya ve özel yaşam ihlali iddialarına yol açan Street View yazılımı, Google Maps'in bir devamı olarak çalışıyor.

Google Earth ile ayrıntılı uydu fotoğraflarını hayatımıza sokan şirket, Google Maps yardımıyla adres tariflerini bile kolaylaştırdı.

25 Mayıs 2007'de Google Street View'un piyasaya sürülmesi ise günlük yaşamın aslında ne kadar göz önünde olduğunu kanıtladı.

Street View basit anlatımıyla 360°'lik fotoğrafların XML ile flash'a yüklenmesiyle oluşuyor.

Fotoğraflar nasıl çekiliyor?

Google Street View'daki kaliteli görüntünün ve gerçekmiş hissi yaratan fotoğrafların perde arkasında otomobil ve bisikletlerle durmaksızın çekim yapan yüzlerce Google çalışanı var.
 

Her gün yeni ülkelerin ve detayların eklendiği bu yazılımın gelişmesi için Amerikan Ordusu ile de ortaklığı bulunan Immersive Media ile Google bir arada çalışıyor.

Panoramik fotoğrafların elde edilmesi için yüksek kalite makinelerin yanı sıra GPS (Global Konumlandırma Sistemi) ve coğrafi etiketlerden de yararlanılıyor.

Nereleri gezebilirsiniz?


Google ürünü olduğu için Street View hizmetleri ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri ile başladı. Gitgide ayrıntılandırılan bu yazılım artık tüm eyaletlerde birçok şehri kapsıyor.

Hizmeti hızla geliştirmek isteyen şirketin bir sonraki durağı Batı Avrupa oldu ve Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya da listeye eklendi.

Sürümlerin yenilenmesiyle birlikte Tayland'dan İtalya'ya, Japonya'dan İngiltere'ye farklı kıtalardan ülkeler artık kapsama alanında.

Aksi görüşler

Google Street View'u sevenler olduğu kadar nefret edenler de bulunuyor. Google'ın günlük yaşama saygı göstermediği, herkesi fişlemeye çalıştığı, hükümetlerle işbirliği yaptığı ileri sürülen iddialar arasında.

Program nedeniyle Google'ın başına gelen en ilginç dava ise, sigara içtiği ailesi tarafından Street View'da görülen bir çocuğun açmış olduğu tazminat davası.