Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Gebelik diyabeti bebeği nasıl etkiler?


Gebeliğe bağlı diyabet anne karnındaki bebeğin organ gelişiminin tamamlandığı evrede ortaya çıkar. Bu yüzden bebekte anomali riski düşüktür.

 

Öte yandan annenin gebelikte şekeri sürekli yüksek olursa, bebek için ani ölüm tehlikesi vardır.

 

Annenin kan şekeri doğum öncesinde ve doğumda düşürülemezse, bebek akranlarından daha iri olacaktır. Bu yüzden sezaryen mecburi hale gelebilir, normal doğum yapıldığında ise omuz takılması yüzünden bebekte ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bebeğin oksijensiz kalması gibi tehlikeler söz konusudur.


Videoları izleyin: Gebelik Şekeri

 

Anne karnındaki bebek, annesinin kan şekerini düşürmeye yardımcı olmak için kendisi normalden daha fazla insülin salgılamaya başlar. Bebek doğduğunda ve kordon kesildiğinde bebekteki yüksek insülin kan şekerini aniden düşürür ve bebekte hipoglisemi denilen kan şekeri düşüklüğü görülür.

 

Yine kan şekeri düşmesine bağlı olarak bebekte hipokalsemi denilen kalsiyum düşüklüğü ve yeni doğan sarılığı gibi hastalıkların görülme olasılığı yükselir.

 

Gebelerde diyabet görüldüğünde, özellikle de doğum öncesinde ve doğumda mutlaka diyet ve insülin tedavisi yapılmalı, kan şekeri kontrol altına alınmalıdır.


Videoları izleyin:
Şeker Hastalığı