Müzik > Yabancı Müzik

Gangnam Style nedir?


Gangnam Style, Güney Koreli şarkıcı PSY’nin yayınlandığı andan itibaren dünya çapında büyük ilgi gören şarkısı ve aynı adla anılan dans figürleridir.

 

Gangnam Style, basit dans figürlerine dayansa da kısa sürede çok büyük boyutlarda ilgi gördü ve başlı başına bir fenomen haline geldi. 


2012 yılında Gangnam Style video klibinin yayınlanmasıyla PSY’nin şarkısı ve klipteki dans figürleri tüm dünyanın ilgisini çekti. PSY bir anda dünyaca ünlü bir şarkıcı ve dansçı haline gelirken Gangnam Style şarkısı da tüm dünyadaki müzik listelerinde üst sıralara kadar tırmandı. PSY, özellikle Amerika’da birçok televizyon programına katılırken Gangnam Style dansı Britney Spears’tan Barrack Obama’ya kadar birçok ünlü tarafından uygulandı.

 

 

Gangnam Style her ne kadar bir şarkı adı olsa da şarkı sırasında PSY’nin yaptığı dans figürleri şarkının önüne geçti. Gangnam Style adı dilden dile dolaşırken şarkının kendisi kadar dans figürleri de konuşuluyordu. Temel olarak bir at binicisinin taklit edildiği dans, dikkat çekici ve eğlenceli figürleriyle ilgi konusu oldu. 


Gangnam Style dansının üç temel figürü bulunuyor: At binicisinin atı kontrol ederken kullandığı kayış hareketi, kement hareketi ve ellerin belde olduğu, yana doğru sekilen ayak hareketleri. Hem kolay hem de eğlenceli olan bu figürleri uygulamak için ne özel bir eğitim ne de dans yeteneğine sahip olmanız gerekmiyor.