Spor > Futbol

Galatasaray Spor Kulübü nasıl kuruldu?


Galatasaray Futbol Kulübü, 1905 yılında Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından öğrencisi oldukları Galatasaray Lisesi’nde kuruldu.

Tarihçesi çok eskilere dayanan lise, sporun gelişmesini sürekli destekleyerek başta futbol olmak üzere birçok farklı spor dalının yayılmasında öncü oldu.

Galatasaray Lisesi kuruluyor

Eski adı Mekteb-i Sultanî olan Galatasaray Lisesi, 1481 yılında II. Beyazıt tarafından devlet adamı yetiştirmek amacıyla kuruldu. Okul, ismini bulunduğu bölgeden aldı ve “Galata Sarayı” olarak anılmaya başlandı.

1868 yılında Sultan Abdülaziz tarafından modern görüntüsüne kavuşturulan lisede ciddi anlamda ilk sportif çalışmalar bu dönemde başladı.

Zaman içinde yabancı spor öğretmenlerinin öncülüğünde jimnastikten atletizme, yüzmeden küreğe kadar çok çeşitli branşlarda çalışmalar başlatıldı.

Bütün bu çalışmalar sonucu yetiştirilen önemli isimler, öğrenciler arasında da bu spor dallarının yaygınlaşmasını sağladı.

Özellikle Türk spor tarihinin önemli isimleri arasında yer alan Faik Üstünidman’ın çabalarıyla öğrenciler futbolla tanıştı.

Ancak başlangıçta oynanan bu futbol, kuralsız, rastgele yapılan bir koşturmadan ibaretti. Buna rağmen öğrenciler kısa sürede bu oyunun etkisi altına girdi.

Yabancılara karşı Türk futbol kulübü

1901 yılında İstanbul’da yaşayan iki İngiliz James Lafontaine ve Horace Armitage Kadıköy Futbol Okulu’nu kurdular. Ancak bir süre sonra yaşanan anlaşmazlık sonucu buradan ayrılarak 1903’te Moda Kulübü’nü faaliyete geçirdiler.

1904 yılına gelindiğinde ise bu kulüpler başka yabancı takımlarla anlaşarak İstanbul Futbol Birliği’ni hayata geçirdiler ve kendi aralarında çeşitli karşılaşmalar düzenlemeye başladılar.

Yabancı ya da azınlıklardan oluşan bu takımların maçlar düzenlemesi Galatasaraylı öğrencilerin hem ilgisini çekti hem de onları son derece üzdü. Bunun üzerine hedeflerini kendi futbol kulüplerini kurarak Türk olmayan takımları yenecek bir takım ortaya koymak olarak belirlediler.

Kısa sürede harekete geçtiler ve 1 Ekim 1905 tarihinde Mehmet Ali Sami Yen arkadaşlarıyla konuşarak bir futbol kulübü kurmaya karar verdiğini açıkladı. Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Kamil Ulus Bey'in ortaklığı, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu asbaşkanlığında kulüp kurulmuş oldu.

Takımın yaptığı ilk maçta Rum ekibini 2-0 yenmesi sonucu seyirciler onları “Galata Sarayı Efendileri” diyerek bağrına bastı. Takımlarına isim düşünen kurucuların da bu ismi benimsemesiyle “Galatasaray” adı doğdu ve kulüp Türk spor tarihindeki yerini aldı.

 

Galatasaray tarihindeki en ilginç derbilerden birini izleyin: Galatasaray Fenerbahçe'yi 7-0 nasıl yendi?

 

İstanbul'daki Galatasaraylılar için tıklayın.