Ev & Dekorasyon > Ev İşleri

Fırın temizliğinin püf noktaları nelerdir?


 Mutfakta sıklıkla kullanılan cihazlardan biri olan fırının temizliği pek çok kişiye zor gelebilir. Ancak aşağıdaki  önerilerle bu işi daha pratik hale getirebilirsiniz. 

 

Fırın temizliği için ihtiyacınız olan malzemeler:

Fırın iç yüzeyi düzenli temizliğe ihtiyaç duyar. Önceden pişirilmiş yemeklerin parçaları, fırın ısındıkça koku salar ve yaptığınız yemeğe siner. Bunu engellemek için fırınınızın kirlenmesini beklemeden silmelisiniz.

Fırınızı temizlemeden önce mutlaka fişini çekin.

Fırınınızı bir süre ısıtmanız yağların daha kısa zamanda çözülmesini sağlayacaktır. Bunun için beş dakika boyunca fırınınızı beş dakika 100 derecede ısıtın.

Fırınınız ısındıktan sonra dikkatli bir şekilde krem temizleyiciyi yüzeye dökün ve mutfak beziyle yayın. Daha sonra kirlerin kabarması için birkaç dakika bekleyin. Mutfak beziyle sildikten sonra ıslak bez yardımıyla fırını temizleyin. Fırın içinde hiç deterjan kalıntısı kalmamasına dikkat edin.

Fırın camı yemek buharı ve damlayan yemeklerle zaman içinde yağlanabilir. Bu yağdan kurtulmak için tıpkı evin diğer camlarındaki gibi sprey temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.

Fırın camının her tarafını spreyledikten sonra kuru bir bez yardımıyla iyice silin. Aynı işlemi camın dışından da tekrarlayın. Bez izi kalmaması için camın kuruduğundan emin olduktan sonra tekrar silebilirsiniz.

Fırın tepsisi ve ızgarasını da yağ çözücü özelliği olan bir krem temizleyici ve mutfak bezi yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ancak fırın ısındığında temizlik malzemesi kokusunun tekrar ortaya çıkmaması için tepsiyi ve ızgarayı iyice durulamalısınız.