Spor > Futbol

Fenerbahçe Spor Kulübü nasıl kuruldu?


II. Abdülhamid’in başta olduğu monarşi döneminde Türklerin dernek kurmaları veya bir derneğe üye olmaları yasaklanmıştı.

 

İngilizler ve Ermeniler ise kendi aralarında kurdukları takımlarla Kadıköy ve Moda çayırlarında futbol oynuyorlardı.

 

Böyle bir ortamın içinde bulunan Kadıköylü Türk Müslümanlar da bir futbol takımı kurmak istiyorlardı.

 

1899 yılında, bu baskıcı rejime daha fazla dayanamayan gençlerden Deniz Harp Okulu öğrencisi Fuat Hüsnü (Kayacan), eski hariciyecilerden Reşat Danyal ve Mehmet Ali, o zamanlar Papazın Çayırı diye adlandırılan şu anki Fenerbahçe Stadı’nın bulunduğu yerde futbol oynayabilmek için Black Stocking FC (Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü) adında bir kulüp kurdular. Fakat daha ilk maçlarında hafiyelere yakalanmaları kulübün kapatılmasına neden oldu.

 

1901 yılında Kadıköy Spor Kulübü adında yeni bir kulüp kuruldu ancak sonuç aynıydı, kısa bir süre sonra bu kulüp de kapatıldı.

 

Resmi kuruluş: 1907

 

Dönemin gençleri kendilerine ait bir spor kulübünün hayali ile yanıp tutuşuyorlardı. 1907 yılında Sultan Abdülhamid, saltanatının 33. ve son yılında baskıcı rejimin karşıtlarıyla uğraşmaktan yorulmuştu. Ayrıca dernek ve kulüp kurmak isteyen Türklerin üzerindeki baskısı da azalmıştı. Türk gençlerinin korkulu rüyası olan hafiyeler artık ortalıkta görünmez olmuştu.

 

İşte bu ortamdan cesaret alan Kadıköylü gençlerden Hariciye Nazırı Asım ve Server Paşaların torunu Londra Sefareti Başkatibi Nuri Bey’in oğlu Ziya Bey ile Harekat Ordusu Feriki (Tümgeneral) Şevki Paşa’nın oğlu Ayetullah Bey ve ünlü edebiyatçı Sami Paşazade Sezai Bey’in yeğeni Enver Necip Bey (Okaner) bir takım kurmak üzere görüşüyorlardı.

 

Necip Bey’in Moda Başpınar Sokak'taki 3 numaralı evinin selamlık katında yaptıkları toplantı sonucunda Fenerbahçe Spor Kulübü adında bir kulüp kurmaya karar verdiler.

 

Kulüp adını kurulduğu semtten, amblemini Fenerbahçe burnundaki fenerden, ilk renkleri olan sarı ve beyazı ise Fenerbahçe’deki papatyalardan aldı.


İstanbul'daki Fenerbahçeliler için tıklayın