Ev & Dekorasyon > Tadilat İşleri

Fayans nasıl delinir?


Banyo ve mutfaklarda duvar delmek duvardaki fayanslardan dolayı evin diğer odalarından daha zorlu ve riskli bir uğraş olarak görülebilir.

Oysa bazı temel teknik bilgilere sahipseniz, evinizde herhangi bir duvarı delmek için bulundurduğunuz sıradan ekipmanla banyo ve mutfağınızın istediğiniz yerinde delik açmak oldukça kolaylaşacaktır.

Fayans delmeden önce dikkat edin


Öncelikle fayansın neresinde ve kaç delik açmanız gerektiğine karar verin. Daha sonra gerekli malzemelerin elinizde bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz.

Fayansta birden fazla delik açacaksanız delikleri en iyi şekilde hizalamak için bir su terazisi edinmenizde fayda var. Delik yerini işaretlemek için bir keçeli veya tükenmez kalem hazır olmalı.

Fayans için çok kuvvetli bir deliciye ihtiyacınız yok; ev tipi bir darbeli matkap ve bir adet beton matkap ucu bu iş için yeterlidir.

Ciddi bir kaza yaşamak istemiyorsanız, delik açacağınız yerin arkasında boru veya elektrik aksamı olmadığından bölgeyi tarayarak emin olmak için bir metal dedektörüne ihtiyaç duyabilirsiniz.

Dedektör alma imkanınız yoksa duvarda elektrik düğmeleri, prizler, armatürler ve vanalara yakın bölümlerin delik açmak için riskli alanlar olduğunu unutmayın ve delik yerini buna göre belirleyin.

Eğer delikleri fayansların derzlerine açmanız mümkünse bu noktaları tercih edin çünkü matkap kullanırken daha rahat edersiniz.

Delinecek noktaları belirledikten sonra koyu uçlu kalemle çarpı şeklinde bir işaret koyarak görünür hale getirin. İşaretlediğiniz noktada sert ve ince uçlu bir cisimle oynayarak ufak bir girinti oluşturursanız, matkap ucunu deliğe düzgünce sokmak daha kolay olur.

Fayansı delerken dikkat edin


Matkabın ilk girişinde bir başka kolay yöntem de delinecek yere bir kağıt bant yapıştırıp, noktayı kağıdın üzerine işaretlemektir. Matkabın ucu deliğe kağıt üzerinden daha rahat girecektir.

Matkabınızı normal ayarda kullanın. Kaçınmanız gereken en önemli hata matkabı darbeli konuma getirmektir; zira bu durumda fayansa zarar verebilirsiniz.

İşinizin çabuk bitmesini istiyorsanız, fayansı tamamen deldiğinizden emin olduğunuzda matkap ayarınızı beton ya da masif duvar darbeli konuma getirebilir ve fayansın arkasındaki duvarı bu ayarda delerek bitirebilirsiniz.


Fotoğraf: 1, 2