Televizyon > Türk Oyuncular

Fahriye Evcen kimdir?


İzleyici olarak katıldığı bir sabah programında oyunculuk teklifi alıp, sosyoloji eğitimine ara veren Fahriye Evcen, rol aldığı ilk televizyon yapımı Yaprak Dökümü ile milyonların gönlüne taht kurdu.

Aslen Samsun'lu olan ve Yaprak Dökümü (Ay Yapım) dizisindeki Necla karakteri ile tanıdığımız Fahriye Evcen, 1986 yılında Almanya'nın Solingen şehrinde doğdu.

 

Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi'nde sosyoloji bölümünde okuduğu dönemde bir Türkiye ziyareti sırasında dizi teklifi aldı.

Okulu dondurarak annesi ile birlikte İstanbul'a yerleşen Evcen'in oyunculuk macerası Oya Aydoğan'ın televizyon programına izleyici olarak katılması ile başladı.

İlk oyunculuk deneyimi

 

2006 yılında başrollerini Fatma Girik, Emre Altuğ, Zafer Algöz ve Ceyda Düvenci'nin paylaştığı Hasret dizisinde Songül karakterini oynadı.

Fahriye Evcen, asıl büyük çıkışını ise Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı eserinden uyarlanan Yaprak Dökümü dizisindeki Necla karakteri ile yaptı.

Yaprak Dökümü dizisinin devam ettiği süre içinde, 2008 yılında yönetmenliğini Murat Şeker'in yaptığı Aşk Tutulması filminde rol aldı. Filmde, tam bir Fenerbahçe fanatiği ve futbol tutkunu olan ilaç mümessili Uğur'un sevgilisi Pınar'ı canlandırdı.