Teknoloji > İnternet > Facebook

Facebook'ta etkinlik nasıl oluşturulur?


Bir etkinliğin en önemli aşaması etkinliğin oluşturulmasından da öte, duyurulması. Yeterli kişiye ulaşmış etkinlik duyurusu, etkinliğin yapısını da belirler. İşte bu nedenle Facebook’ta birçok üyenin üyelik süresi boyunca en az bir kez üstlendiği etkinlik yaratma görevini bir sonraki etkinliğinizde siz de üstlenebilirsiniz. Nasıl mı? Yanıt aşağıda!

Facebook’ta bir etkinlik duyurusu yapmak, yeni bir etkinlik yaratmak için herhangi bir şart yok. Facebook kullanıcısı olmanız yeterli.

Facebook’ta yeni bir etkinlik yaratmak istiyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

 • Öncelikle Facebook’a buradan giriş yapın.
 • Facebook ana sayfasındayken sol tarafta, fotoğrafınızın altındaki “Etkinlikler”e tıklayın.
 • Size daha önce gelmiş davetlerin hemen üstünde yer alan “Etkinlik Oluştur” butonuna tıklayın. Etkinliğiniz ile ilgili tüm bilgileri gireceğiniz sayfa burası.
 • Sayfada etkinliğinizi ne zaman, nerede, kimlerle planladığınızı yazabilir, etkinlik ile ilgili fotoğraf ekleyebilir, etkinlik detaylarını da “Daha fazla bilgi?” kısmında paylaşabilirsiniz.

Şimdi adım adım etkinliğimizi oluşturalım.

 • Etkinliğinizin ne zaman gerçekleşeceğini takvimden seçin.
 • Etkinliğinizin adını yazın. Etkinlik için seçtiğiniz isim açıklayıcı olmalı. Arkadaşlarınızı etkinliğe gelmeye ikna edecek, etkileyici bir isim işinizi görür.
 • Etkinliğinizin nerede olduğunu yazın. Mekanın adını verebilir, hatta isterseniz etkinlik yerinin açık adresini bile yazabilirsiniz.
 • Etkinliğiniz ile ilgili gerekli açıklamaları yapın. “Ayşe ile Mehmet’in 10. evlilik yıldönümü. Kendi aramızda arkadaşlarla kutlayacağız. Mehmet ve Ayşe’ye sürpriz. Kimseye söylemeyin.” diyebilirsiniz mesela.

Buraya kadar her şey çok kolaydı. Şimdi sıra geldi konukları seçmeye…

 • Etkinliğinize kimleri davet etmek istiyorsanız “Konukları Seç” butonuna tıklayıp seçmeye başlayın. Buraya tıkladığınızda içinde arkadaş listenizdeki kişilerin fotoğrafları ile yer aldığı küçük bir pencere açılır. Eğer çok fazla arkadaşınız varsa, küçük pencerenin sol tarafından yer alan “Arkadaşları Filtrele” seçeneği ile sadece bir gruba ya da ağa bağlı kişileri görebilir, kendi oluşturduğunuz arkadaş listelerinden birini görüntüleyebilirsiniz.
 • Davet etmek istediğiniz arkadaşınız Facebook’ta yer almıyorsa, etkinlik bilgilerinin e-posta adresine ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Etkinliğiniz herkese açıksa Facebook etkinlik yaratmanın varsayılan ayarlarında etkinlik için “Herkes görebilir ve katılım durumunu bildirebilir (Herkese açık etkinlik)” seçilidir. Eğer etkinliğinize isteyen herkesin katılabileceğini düşünüyorsanız bu bölüm işaretli kalsın. Değilse, buradaki tik işaretini kaldırın.
 • Bir diğer varsayılan ayar ise “Etkinlik sayfasında konuk listesini göster” ayarı. Etkinliğe katılacak kişi listesinin etkinlik sayfasında görünmesini istiyorsanız bu ayar da olduğu gibi kalsın. Kimlerin katıldığının görülmesini istemiyorsanız bu seçeneği işaretlemeyin.


Son olarak… Etkinliğinizin daha ilgi çekici hale gelmesini istiyorsanız etkinliği anlatan, iyi bir fotoğraf ya da resmi, “Etkinlik Fotoğrafı Ekle” kısmında ekleyin. “Etkinlik Fotoğrafı Ekle” kısmına bastığınızda fotoğrafı eklemeniz için, bilgisayarınızdaki dosyaları görüntüleyebileceğiniz bir küçük pencere açılır.

 Facebook’ta yarattığınız etkinlik ile ilgili tüm detayları son bir kez daha kontrol ettikten sonra “Etkinliği Kaydet” diyerek etkinliğinizi aktif hale getirebilirsiniz.

 

Etkinlikten vazgeçerseniz "Etkinliği Düzenle" bölümüne gelip sağ alt köşede yer alan "Bu Etkinliği İptal Et" butonuna tıklayarak etkinliği kolayca iptal edebilirsiniz.


Etkinlikte değişiklik olursa

Etkinliğiniz ile ilgili herhangi bir değişiklik olduğunda katılımcılarınızı bundan haberdar edebilmeniz için etkinlik katılımcılarına mesaj gönderme şansınız var. Bunun için etkinlik sayfanızda sağ üstte yer alan “Konuklara mesaj gönder” linkine tıklamanız yeterli. Linke tıkladıktan sonra etkinlik katılımcılarından hangisine mesaj gönderecekseniz o grubu seçme şansınız var. Etkinlikle ilgili isterseniz herkese veya sadece katılımcılara, isterseniz kararsızlara veya katılmayacak kişilere mesaj gönderebilirsiniz.